Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Zastupitelstvo číslo dvacet

Konalo se 10. dubna 2017.

Na náš návrh, tedy opozice byl na zastupitelstvo pozván nový ředitel Karvinské nemocnice, pod kterou spadá i nemocnice v Orlové. Toto pozvání mělo svůj důvod, protože jedním z  prvních kroků p. ředitele bylo faktické zrušení jednoho oddělení interny. Pan ředitel nám sdělil, že měli být dočasně na tři měsíce převedeni lékaři z jednoho interního oddělení do karvinské nemocnice. Jenže na počátku je to vždy dočasně a následně už to tak zůstane. Jen díky lékařům z interny se to nestalo, oni totiž chtěli podat hromadnou výpověď. Krásně o tom promluvil jeden z lékařů, který sdělil, že do karvinské nemocnice nikdo z nich nechce, jsou tam porušovány pracovní předpisy a jsou tam špatné vztahy mezi vedením a lékaři.

Je to ještě o to zajímavější, že stávající stav v karvinské nemocnici trvá již dva roky a vyhrotil se výpovědí posledních dvou lékařek. Jenže když by v karvinské nemocnici nebyla interna, lidé z Karviné mohou jít do Hornické nemocnice a tam se o ně postarají. Kam mohou jít Orlováci? Orlovská interna  se navíc stará i o část bohumínských pacientů, neboť nemocnice v Bohumíně omezila provoz interny.

Zajímavým bodem jednání bylo odvolání a jmenování nového člena finančního výboru. Bod byl doplněn na jednání zastupitelstva dodatečně. Nikdo nás o něm neinformoval a ani nebyl probrán na kulatém stole. Bod jednání navrhnul pan poslanec Hájek. Ihned mě napadlo, že lidé z hnutí ANO chtějí odvolat pana Sliwku, kterého jsme navrhli do tohoto výboru my. Šel jsem ihned konzultovat s panem Sliwkou, co se stalo, on o ničem nevěděl, jen si dovolil na jednání výboru kritizovat, že město nehospodařilo skvěle a ušetřilo 60 milionů, město je nedokázalo proinvestovat. Nezvládlo investice, které byly naplánovány. Vlastně si dovolil kritizovat práci paní místostarostky a dokázal jí, že nemá pravdu. O této akci nevěděl ani pan předseda výboru Volf a ten při projednávání bodu varoval, pokud nastane nevynucená změna v členech výboru, tak všichni stávající rezignují. Což už se stalo. Důvody rezignace, arogantní jednání ze strany vedení města, údajná nekompetentnost členů výboru, narušení kontinuity práce atd.

Pan Hájek svůj návrh nijak nezdůvodnil. Řekl jen, že to místo by jim mělo náležet, a tak si ho teď nárokují. Proč tedy nikoho nenavrhli na minulém zastupitelstvu?  Pro odvolání bylo jen 16 členů koalice.

Rozpočtové úpravy, neprošla nová projektová dokumentace na parkovací objekt na páté etapě. Není to o tom, že bychom jej nechtěli, ale opět je to projekt do šuplíku, kde bude ležet dlouho, neboť na realizaci nemáme peníze. Dopadlo by to stejně jako teď, za pár let se zjistí, že projekt neodpovídá novým normám a je nutné jej předělat. Opět by nás to stálo pěkný ranec.

Schválila se dotace Tenisovému klubu na multifunkční hřiště. Zde je důležité, že po uplynutí doby udržitelnosti, bude hřiště převedeno do majetku města.

Informativní zpráva o přebudování sběrného dvora v Orlové Městě. U tohoto bodu vystoupil pan Volf a ptal se proč studii bude platit SMO. Bylo řečeno, že tím město ušetří. Což není až tak pravda. Následně po pár dnech poslal panu starostovi e-mail:

“ Vážený pane starosto,

na posledním zasedání ZM byl jeden z bodů rozšíření sběrného dvora v Orlové1.

I když jsem si vědom nutnosti tohoto rozšíření, nemůžu souhlasit, aby studii dělalo SMO, a.s.. Proto Vás žádám, aby jste nechal vypsat řádné výběrové řízení na tuto studii. Vypracování této studie společností SMO je ve střetu zájmu a Vaše slova, že je to zadarmo jsou zavádějící. 
Sběrný dvůr je majetkem města a SMO je provozovatel. Může nastat situace, že i když studie je zadarmo, tak si vybavení přizpůsobí provozovatel (SMO) podle sebe a to už zaplatí samozřejmě město. Může to být vybavení, které třeba ani nepotřebujeme a systém prodraží.

Tuto domněnku může vyvrátit jen řádně vybraná studie ve výběrovém řízení a dostanete zároveň pohled od jiné strany než SMO.“ Jednání zastupitele Volfa má logiku a určitě stojí za úvahu.

Máme záměr prodat objekt na ulici Petra Cingra, kde sídlí cukrárna Fuchsie. Nedávno jsme jej získali do majetku města a dnes jej chceme prodávat? V Orlové -Městě bychom měli pozemky získávat, abychom je mohli nabídnout k výstavbě občanům. Také zde byla vyhlášena architektonická soutěž, prodej domu nám budoucí výstavbu komplikuje. Město tuto budovu chtělo, aby tu nevznikla další ubytovna. To už jim je to jedno?

Podle posledních informací má v této lokalitě jedna ubytovna právě vznikat. Což dokládá nezájem vedení města navrátit do této lokality život.

Podobně je to s kinem Vesmír, nevíme co s ním, tak vyhlásíme záměr prodeje. To nikomu opravdu nevadí, že chceme prodat obrovské plochy v centru města? Když nás žádal pan Solich (Magnolie) o prodej asi 200 m2 plochy u krytého bazénu, se záměrem vybudování solné jeskyně, tak koaliční zastupitelé tvrdili, že v centru města neprodají už ani metr. Následně chtěli prodat školu na ulici Polní (spekulantovi) a teď kino Vesmír.  Tyto budovy asi nejsou v centru města.

Navrhnul jsem odvolání předsedy osadního výboru Zimný důl Lazy. Jestliže si tento předseda stěžuje, že zastupitelstvo města neprojednalo žádný z návrhů, který od nich vzešel, tak  někde musí být chyba. Třeba v tom, že bez návrhu usnesení, nelze o věcech hlasovat.  Kde tedy je ta chyba, vždy ve vedení. V Osadním výboru jsem jej chtěl ponechat, vážím si každého, kdo něco dělá.

Zřízení výboru pro strategii. Dalo by se to nazvat prohrou, ale dvanáct zastupitelů pochopilo náš záměr. Byli pro. Chtěli jsme orgán, který bude rádcem a vizionářem, k dalšímu směřování města. Což dnes nemáme. Také se měl vyjadřovat k zcizování a získávaní nemovitého majetku do portfolia města. Což se dnes neděje a rozhodující jsou jen peníze, co za to dáme, nebo co za to můžeme získat. Výsledkem je škola na ulici Polní, stojí nás velké peníze a nevíme, co s ní. Mohl to být problém kraje, ale budovu i s pozemky, jsme si vzali, tak je to problém náš.

Nakonec jsme se měli vyjádřit k návrhu na udělení čestného občanství města Orlové. Vyjadřoval jsem se jako první. Předpokládám, že veškerá kritika za neschválení půjde jen na mou hlavu.

Nedávno jsme si schválili pravidla pro udělení čestného občanství. V těchto pravidlech jsou i termíny. Kdokoliv z občanů mohl přijít na jednání zastupitelstva a říci, že tak jak to máme je to blbě. Nikdo to neudělal.

Jediné co nastalo, že lidé, kteří vědí jak podávat návrhy, jak navrhovat změny, tlačí na své zastupitele a to dost drsně, aby bylo po jejich. Dokonce jim nevadí nám vzkázat, že co mají navrženému člověku říci, když už mu to slíbili. To bych si dovolil nazvat i jistou formou vydírání.

Udělení čestného občanství je nejvyšší vyznamenání města a přijde mi to stejné jako bych tlačil na prezidenta, že jej žádám, aby udělil některý z řádů v červnu a ne podle zásad.

Pana plukovníka si nesmírně vážím a nejenom jeho, vážím si všech, kteří stáli proti agresorovi. Jsem jim vděčný, že i díky nim mohu žít, tak jak žiji. Přesto mi nepřijde fér jednání navrhovatelů.

K projednání čestného občanství panu plukovníkovi se určitě zastupitelstvo vrátí a zatím nemám problém být pro, jen chci, abychom si dodrželi, co jsme si schválili.

Když jde navrhovatelům o udělení občanství, proč nebyli na zastupitelstvu a nesnažili se na nás apelovat zde. Je jednodušší být za bukem.

Mgr. Miroslav Chlubna
20. dubna 2017

Zastupitelstvo číslo dvacet

z IP 91.103.167.*** | 27.4.2017 18:04
Děkuji za užitečné informace, člověk si udělá alespoň obrázek.

No zarazil mne ten plánovaný prodej objektu bývalé spořitelny ve staré Orlové...., tak město ho nejdříve koupí a následně ho chce prodat...., nechápu. A stará Orlová by si tak zasloužila pomalou obnovu. Vždyť město bez své historické části, bez své historie, ztrácí identitu a stává se opravdu jen noclehárnou bez nějaké dlouhodobé vize a perspektivy.

Chtěl jsem se tedy zeptat..., je někdo v zastupitelstvu, kdo opravdu bude podporovat a podporuje postupnou obnovu historické části? Počítá s tím někdo? Samozřejmě, existuje vítězný návrh ze zmiňované soutěže..., ale neskončí opět v šuplíku, jako X dalších věcí??

A druhá věc, která mě zajímá a o které již před nedávnem psal pan docent Kafka.... , jestli jsou již nějaké výstupy, ohledně plánovaného vytvoření průmyslové zóny v Orlové?

Děkuji.

Wawrzyczek
z IP 91.103.167.*** | 8.5.2017 21:18
Dobrý den,
Co se týče obnovy staré Orlové, určitě je dost lidí, kteří by chtěli, aby se tam vrátil život. Bude to však drahé a to je alfa a omega. Bez pomoci státu si s tím neporadíme.
Jinde v zahraničí těžební společnost měla povinnost vrátit po vytěžení nerostu pozemky státu a ten je daroval obcím k výstavbě domů. Obce pozemky, většinou, levně prodali lidem, kteří měli podmínku tam do tří let postavit dům. Dokonce někde měli i připravené projekty na stavbu. U nás to nelze, neb pozemky má podnikatel, který je levně neprodá.
Město mělo investovat peníze z dobývaného nerostu a od OKD do výkupu pozemku ve starém městě a pak udělat projekt, tak aby se tam vrátili lidi a tím i život. 
Další věcí, je že stát má také prostředky z vytěženého nerostu, které dává na projekty do měst,  mám v Orlové platí podzemní garáže a část náměstí v Orlové Lutyni.
Průmyslová zóna v Orlové, strategická komise poslala dva návrhy řešení do rady města. Rada města se k tomu nevyjádřila a zrušila strategickou komisi.
Musím uznat, že oba návrhy na průmyslovou zónu v Orlové se nelíbí ani mě. Zněli asi takto, buď vykoupíme pozemky od Ing. Ojhy metr za 500,-Kč, nebo mu prodáme naše pozemky metr za 100,- Kč. V cenách se mohu plést.O jiných výstupech nevím.
Děkuji za podporu a přeji krásné dny Chlubna

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se