Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

error V této anketě jste již hlasoval(a).
  1. Ano 396
  2. Ne 465


Becir a jiné

Dnešní komentář nebude jen k mimořádnému zastupitelstvu, ale i k veřejnému projednávání bezdoplatkových zón a také se dotkne plynových kotelen.

První ve výčtu věcí se projednávaly bezdoplatkové zóny. Jsme napadáni, že je to předvolební kampaň. Dovolím si tady konstatovat fakta. V říjnu loňského roku oslovila paní zastupitelka Ing. Šromková radní a zastupitele města, jestli by nebylo vhodné vyhlásit v Orlové bezdoplatkové zóny. Tlak na radu byl stupňován až k interpelaci, ke které se rada města postavila zády. Rada města odmítla spustit jednání o bezdoplatkových zónách, že nejsou v Orlové potřeba. Jiného názoru byl pan starosta a zcela proti nebyl ani pan Hrdina.

Tato přetahovaná trvala až do červnového zastupitelstva. Když jsme tuto situaci konzultovali mezi sebou a došli k názoru, že to radní města nechtějí řešit, rozhodli jsme se, že tento materiál na zastupitelstvo připravíme. Kdo chtěl, se přidal ať po našem oslovení, nebo nás oslovil sám, že chce pomoci.

Víme, že ideální by bylo, kdyby to celé řešila rada města. Ta svůj názor na vyhlášení bezdoplatkových zón změnila částečně až po té, co je vyhlásila, nebo budou vyhlašovat okolní města.

Tým osmi lidí pracoval hlavně na tom, aby se zpracoval návrh zón, materiál na zastupitelstvo a mohli se k dané situaci vyjádřit občané města.

Předposledního srpna bylo veřejné projednávání. Do divadelního sálu přišlo kolem 150 lidí. Všem bylo představeno, co bezdoplatkové zóny jsou, kde budou a jaký bude další postup. Velice přínosné bylo vystoupení pana starosty a senátora Víchy z Bohumína.

Co mně však zarazilo, byla neúčast lidí z hnutí ANO, ti na svém facebookovém profilu tvrdili, že dorazí a pohlídají, jestli se neděje něco protiprávního a tak pod.

Lidé, kteří přišli, jsou situací v Orlové znechuceni a žádají řešení. A to hlavně ti ,kteří bydlí v Orlové- Porubě.

Teď již bude záležet, jak se k tomu postaví zastupitelstvo.

Mimořádné zastupitelstvo řešilo hlavně lokalitu Kozího Becírku.

Prvotně je nutné říci, že návrh řešení Kozího Becírku nebyl konzultován napříč politickým spektrem. Prostě to opět bylo takto. My-koalice máme skvělý nápad, sice předražený a v mnohém nedořešený, ale pro nás je skvělý, vy jej podpořte. Pokud tento návrh nepodpoříte, jste omezení, zaslepení apod. Jednoduše se mi píše o tom, že vše je o hledání kompromisu, ale tady se žádný nehledal. Zastupitelstvo města schválilo na červnovém jednání, že podáme nabídku na odkup této lokality do majetku města. Nevyhráli jsme a rada města pověřila paní místostarostku jednáním s Asentalem o odkupu této lokality. V této chvíli mělo začít i jednání mezi politickými kluby na způsobu řešení této situace. Možná by se našlo i jiné vhodnější řešení, než to, které bylo navrženo na zastupitelstvu. Také chybělo jednání rybářů se samotnými politickými kluby. Prostě i z jejich strany byla tato situace podceněna.

Odkup za tyto peníze(9,5-10 mil.) měl mnoho záporů. 1. Trojnásobnou cenu proti odhadu a ta nebyla řádně zdůvodněna ani najatou právní kanceláří. 2. Nevyřešené spoluvlastnické podíly. 3. Nejasný záměr pro koho to vlastně bude, jestli pro rybáře, nebo pro plavce. 4. Jestli je to náhrada za koupaliště, nebo ne. V obou případech se jinak koaliční strany vyjadřovaly na veřejnosti a jinak v družném hovoru. 5. Předpokládaný objem investic. Opět nám nebylo řečeno, jak velká suma je předpokládaná k realizaci záměru. 6. Co se bude dít v případě důlních škod, kdy šachty je v této lokalitě nechtějí již platit, přestože tam jsou. 7. Proč nebyla tato lokalita řešena ve strategickém plánu a výmluva, že to nebyly naše pozemky, není na místě. Velká část pozemků v Orlové 1 také není naše, a přesto tato lokalita je řešena ve strategickém plánu.

Na zastupitelstvu jsme navrhli pětiminutovou přestávku a nabídli jsme řešení situace. Půjčíme s malým úrokem, nebo bezúročně rybářům 6,5 milionů korun. Oni přidají své peníze, které nabídli Asentalu na odkup a mohou si koupit tuto lokalitu. Ve smlouvě o půjčce budou dvě podmínky, první předkupní právo města Orlová, druhá neomezí možnost koupání občanů. Jak vedením města, tak i samotnými rybáři byla věc odmítnuta, asi proto, že to bylo narychlo.

Ještě stojí za upozornění jednání pana zastupitele Cigánka. Jeho vystoupení k tomuto bodu můžete slyšet na záznamu dole. Bylo těsně před přestávkou a po přestávce se hlasovalo. Jak hlasoval pan zastupitel, můžete vidět níže. Názor si udělejte sami, co se asi muselo stát v době přestávky a jak hlasují někteří lidé podle svého svědomí a vědomí.

Smlouva k náměstí nám nebyla předložena, dostaneme ji prý s předstihem tak, abychom si ji stihli prostudovat. Máme ji mít dříve než s materiály k samotnému zastupitelstvu. Zatím se tak nestalo.

Práce pokračují a z těchto prací vyplývají další práce, které ještě budeme muset zaplatit. Realizovat se má prostranství před kulturním domem, zastávka u pošty (možná by bylo dobré se zamyslet nad jménem této zastávky, tak jako i nad jménem náměstí, vždy mi nepřišlo dobré mít jméno náměstí podle data. Lépe zní, když je to po něčím jménu, např. Václavské ) a přeložka plynu.

Plynové kotelny v Orlové. Analýza řešení vytápění města Orlová, byla přínosem pro město, ale realizovat to je v současné situaci špatné.

Je dobré vědět, jaké má město možnosti a dostalo také páku na ČEZ Teplárenskou. Opět je tady mnoho otazníků.

Z pohledu ekonomického, opravdu je vše spočítáno dobře? Proč se prvně projektuje a neptalo se, jestli to občané chtějí?

Z pohledu ekologického, opravdu se nezhorší již tak špatné ovzduší pro naše občany. Budou moci, ti co budou v blízkosti komínu normálně větrat a jít ven? Proč je projekt rozdělen na samostatné dílčí celky a není to jedna investice, nesnaží se tím investor vyhnout například studii na životní prostředí zvané EIA.

Z pohledu estetického, to se opravdu chceme dívat na komíny ve městě?

Projektu samotnému nepomohl fakt, že do představenstva SMO byl navržen člověk, který tento byznys chystá společně s SMO a jeho firma bude realizovat nějakou část zakázky (tu podstatnou) pro SMO.

Mgr. Miroslav Chlubna
5. září 2018

Záznam zastupitele Cigánka: Hlas Cigánek

Záznam celého zastupitelstva: Záznam 30 zastupitelstvo

Hlasování zastupitelů: Varianta B souhlas s odkupem Var-b-schvaluje_3 

Hlasování zastupitelů: Varianta A nesouhlas s odkupem Var-a-neschvaluje

Becir a jiné

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se