Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Divadlo

Komentář říjnového zastupitelstva, je pro mě v mnohé novinkovým. Snad poprvé budu kritizovat opozičního partnera, budu psát o dění, kdy jsem již na zastupitelstvu nebyl, ale tohle nejde neokomentovat. Prostě to bylo divadlo.

Na zastupitelstvu nám měl být představen nový ředitel nemocnice. Nepřišel. Doufejme, že dorazí příště a představí své vize, jak bude naše nemocnice fungovat.

Velká diskuze se strhla u záměru prodeje školy na ulici Polní. Je to bývalá zvláštní škola. Její provoz nás ročně stojí necelé dva miliony korun, z nájmů máme jen pár desítek tisíc, peníze na rekonstrukci nemáme a dotaci nezískáme. Tak objekt prodáme. Soukromá společnost tam udělá pečovatelský dům. Jenže. Celá tahle taškařice nás stála více, než bude kupní cena. Nejméně 8 milionů nás stál ten provoz budovy, pak jsme se museli postarat o děti, které do této budovy chodili a museli jsme jim zrekonstruovat jinou budovu, která mohla být použita na něco jiného, třeba na byty, nebo na podnikatelský inkubátor. Zastupitelé kraje, kteří nám budovu darovali, se musí smát. Oni se zachovali jako dobří hospodáři, naši zastupitelé, kteří pro převod školy do majetku města hlasovali (jeden z nich je současný starosta, který mi tvrdil, že budova byla vzatá do majetku města dávno před tím, než se stal zastupitelem, což není pravda, o budově jsme hlasovali v červnu 2011), se projevili jako naprostí diletanti. Nejhorší na tom je, že nikdo z nich za své špatné hlasování neodpovídá a vlastně nikdo z nich to neplatí, platíme to všichni. Jen pomyslete, co by se dalo pořídit za osm milionů?

Povedlo se, část peněz, které dostaneme za vydobytý nerost, půjde tam, kde jsou budovy, cesty poškozené touto činností. Budeme opravovat střechu na budově bývalé Městské spořitelny, tam kde je cukrárna Fuschsie a část půjde na opravu cesty.

Bude projektována budova K-Centra na ulici Slezské pod bytovou výstavbou směrem od centra. Tady byla jedna nemístná poznámka paní zastupitelky Trojákové, že jsme s tím dělali obstrukce a odložilo se to ze zářijového jednání zastupitelstva a nikdo z nás nic nenavrhl. Jenže, dohoda byla, že pan starosta svolá k tomuto schůzku, kterou nesvolal. Opět bylo porušeno to, co bylo dohodnuto, ale špatní jsme my- ti napravo. Pan starosta a koalice přece chyby nedělá.

Dovolili jsme fotbalovému klubu doložit své splátkové kalendáře o dva měsíce později, než měli, za to i oni udělali ústupky směrem k městu. Konečně se povedlo, že je to něco za něco.

Děkuji představenstvu SMO m.a.s. za to že nám poskytli v elektronické podobě informace o odstraňování nedostatků dle forenzního auditu. Rád bych, aby to bylo v písemné podobě alespoň jednou za rok, protože to můžeme porovnat, ona paměť je zrádná.

Vyřízení interpelací, zde to vypadá tak, že pan starosta kvůli svému otci zneužil svého postavení a bez vědomí rady a jejího schválení podepsal zastupování města panem advokátem Trnavským. Bude to zajímavé, není to poprvé, co se děje něco takto divného v této radě. Zatím to byly jen cesty rodinných příslušníků bez předchozího schválení. Tohle je ale o dost vážnější prohřešek. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Teď k tomu divadlu.

Ráno před jednáním zastupitelstva se sešla rada města a ta na svém mimořádném jednání jmenovala jako ředitelku sociálních služeb města Orlová svou členku, paní místostarostku Renátu Potyšovou. Jak hlasovala ona sama nevím, ale vím, že členové hnutí Ano jako jeden muž pro ni nehlasovali. Byla tedy jmenována radními za ČSSD, KDU-ČSL – KONS a možná sama sebou. Prý byla ve výběrovém řízení nejlepší. Aby také nebyla, když její hlas je důležitý pro bezproblémové fungování této koalice.

Ono je potřeba si udržet své posty a nedivím se, někteří z nich mají strach, že by o své vlivné postavení mohli přijít, kdyby to nevyšlo.

Následně, tedy kolem dvanácté hodiny dostal pan starosta rezignaci paní Potyšové na post první místostarostky, zajímalo by mě, jestli by to udělala, kdyby ráno nebyla jmenována paní ředitelkou.

Bylo třeba dovolit novou radní dle dohody koalice neuvolněnou, všichni jsme věděli, že to má být paní Ryšková. Prvně se projednávaly technikálie. Volební řád nám říká, že lidé se schvalují tajnou volbou. Bylo to třeba změnit na volbu veřejnou, pak hnutí ANO, chtělo volbu bez elektronického hlasovacího zařízení, tzv. aklamaci, to druhé neprošlo.V této fázi jednání jsem nebyl, tak je to popis od ostatních. Nejzajímavější bylo, že ještě než dal pan starosta čas k diskuzi, už se hlásila paní Šromková a do rady navrhla paní Ryškovou, ale ne za hnutí ANO, ale za Volím Orlovou, asi tu máme přestup paní Ryškové do Volím Orlovou. Během několika minut jsem měl mnoho telefonátů, jestli jsme o tom věděl. Nevěděl. Volal jsem tedy našim zastupitelům, Kafkovi a Plintové, co se stalo, oni mi situaci vysvětlili. Následně jsem volal paní Kubalové, měli jsme dohodu, že se o takových zásadních věcech budeme informovat a budeme postupovat ve shodě, tedy společně. Vysvětlila mi, že to byla recese. Panu Koláčkovi staršímu ovšem tvrdila, že jsem o tom věděl a že nechtěli, aby tam šel, tedy rozumějme do městské rady, Kasaj, který tam už je. Vím, že o tom nevěděla paní Bjalončíková. No a pak že není politika krásné divadllo.

Čas ukáže, jak to doopravdy bylo, co kdo komu a za co, ale je mi z toho všeho ouzko.

Mgr. Miroslav Chlubna
3. prosince 2016

Divadlo

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se