Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Dobrých čtrnáct

Již čtrnáct zasedání zastupitelstva města Orlové proběhlo v tomto volebním období. To poslední, čtrnácté si dovolím komentovat. Připomínám, že je to pouze můj pohled na jeho průběh.

V úvodu jsme byli informováni vedením Nemocnice Karviná pobočka Orlová o situaci v této instituci. Pan ředitel nám sdělil, jak by to mělo vypadat z pohledu vedení nemocnice s tím, že je to odsouhlaseno bývalým vedením kraje. Jak to bude dál, bude záležet pochopitelně na novém vedení kraje a ještě více na zdravotních pojišťovnách. Už v průběhu toho rána však vyšel článek na idnes.cz, s tvrzením, že pojišťovny budou trvat na omezení ortopedie v naší nemocnici a rušení dalších lůžek.

Zajímavé také bylo, že snad poprvé se rozhodl zastupitel Sliwka mluvit do mikrofonu z místa, kde sedí. Mikrofon se tomu nějak vzpouzel a opakovaně nefungoval, takže nakonec to bylo tak jako vždy a pan Sliwka zase chodil k mikrofonu.

Na řadu přišly body, které byly předem známy z programu.

Poplatek za odvoz odpadů se nám zvedne na 624,- Kč na osobu a rok. Mě zajímalo, jak se pracuje s vytříděným odpadem a komu jdou peníze za jeho prodej, když už dnes se vykupují i PET láhve. Zajímavé bylo prozrazení od našich radních, že jim k tomuto bodu byla předložena tabulka, kde byla srovnána cena svozu odpadů v okolních městech. O tom, že cena u nás je dražší asi o polovinu víme, ale co nechápu, proč k tomuto bodu dostáváme materiál neúplný. Proč tabulku mají mít jen radní?

V rozpočtových úpravách jsme mimo jiné schválili přesunutí kina do Domu kultury, Doc. Kafka se dotazoval, co bude se starým kinem. Bylo nám odpovězeno, že jak bude využitá budova kina Vesmír nebo plocha po kinu se uvidí. Je tedy možné, že tam bude i už jednou zvažovaný obchoďák. Doufám, že se to nestane.

Navýšení dotace pro nestátní denní zařízení Duha se stalo málem výslechem paní ředitelky této instituce. Zjišťovalo se, kolik má zaměstnanců, neboť uvedené peníze na platy jsou „nějak vysoké“. Nakonec vše bylo v pořádku a peníze se pošlou, sice s dovětkem, že pokud nebudou okolní obce doplácet na své občany, tak snížíme dotaci.

Zvláštní je, že jsme takto důslední nebyli u prioritních sportů. Kolegové zastupitelé upozornili na chyby v materiálech. To by mě až tak moc nevadilo, co mi vadí víc, je že pro pár korun dotace u Duhy zjišťujeme detaily, přestože nám dala paní ředitelka materiály k dispozici včas a příslušný odbor je přidal k projednávanému bodu. Sportovní kluby také daly k dispozici materiály městu, ale někdo rozhodl, že se nedají k dispozici zastupitelům. Navrhl jsem odložit bod jednání na prosinec. Neprošel. Prý příště už bude materiál kompletní. Toto konstatování není na zastupitelstvu poprvé a myslím si, že ani ne naposled. Proto jsem hlasoval proti.

V diskuzi jsem upozornil na dva problémy. První je problém na ulici Luční, kdy za nimi v době budování kanalizace nepřijde ani listonoš, z ulice se nedá vyjet vozem a objízdná trasa je nefunkční. Druhý problém je situace kolem Autosalonu Kudrna. Pokud se nebude nic dělat s narůstající kriminalitou, tak se tam časem stane neštěstí a jako vždy to půjde proti našemu městu. Je nutné na tuto oblast upozornit nejenom okresního ředitele Policie ČR, ale i vládu a její zmocněnkyni. Situace tam může přerůst v nepokoje nebo občané tam žijící založí domobranu.

Ve svém posledním vystoupení jsem přítomné zastupitele i občany pozval na Výstavu spolkové a klubové činnosti, která se koná 8. – 9. listopadu v prostorách Domu kultury.

Mgr.Miroslav Chlubna

Dobrých čtrnáct

z IP 91.103.166.*** | 6.11.2012 20:37
Pan Mojžíšek se nechal v Karvinkách slyšet, že se musí poplatek za odpad zvedat, protože orlovští občané jsou hovada a nechtějí třídit odpad. Jestli má pravdu, tak se nedá nic dělat.
z IP 85.70.48.*** | 7.11.2012 21:58
Dobrý den, nevím, jestli to, co Orlované vytřídí, je moc nebo málo, ale pokud chci, aby to bylo lepší, musím lidi nějak motivovat. Což se v Orlové neděje. Kdybych Vám nabídl, že jestli se zvedne počet vytříděného odpadu o deset procent, tak město sníží poplatek za odpad o deset, patnáct procent, asi by to nebylo špatné. Peníze, které na odpadu nevybereme, získáme na prodeji vytříděného odpadu a ušetříme za skládkovné.  Pro zlepšení třídění se musí navýšit počet nádob na tříděný odpad, včetně nádoby na bioodpad. S tříděním jde něco udělat, jen musíme chtít.
z IP 77.93.216.*** | 8.11.2012 12:25
Pan Mojžíšek přece musí vycházet z nějakých podkladů, když tvrdí, že se v Orlové málo třídí a to je ten důvod k zvyšování poplatku za odpad. Jestli má informace z titulu zastupitele, tak by jste je měl mít i vy pane Chlubno nebo ne? Měl by jste teda vědět jestli je to málo nebo moc.
z IP 85.70.48.*** | 8.11.2012 22:43
Dobrý den, pane Vlad. Je málo 10 tun nebo je to moc? Jde vytřídit více? Když vytřídíme 20 tun, je to dost? A jde vytřídit ještě víc?
Prostě jestli je to moc nebo málo, je relativní pojem a vždy to platí za této situace, za těchto podmínek, ale když se podmínky změní, tak to může být málo. Já jsem pro to občany motivovat k lepšímu třídění. Udělali to v jiných obcích a fungovalo to. Tak proč ne v Orlové?
z IP 77.93.216.*** | 9.11.2012 13:24
My si asi pane Chlubno nerozumíme. Je mi srdečně jedno jestli je 10tun málo nebo moc. Chci vědět, kolik, jaké kvantum vytříděného odpadu bylo zapotřebí , aby se nezvýšil poplatek za odpad na následující období. Měl bych tyto informace požadovat na panu Mojžíškovi, když už se vyjádřil do médií, že se poplatek zvedá z důvodu špatného třídění komunálního odpadu občany Orlové, ale vy jste taktéž zastupitel, tak by jste neměl mít problém taxativně vyjádřit procentuálně nebo v pevných číslech hodnotu, která rozhodla o zvýšení poplatku.
z IP 85.70.48.*** | 9.11.2012 22:38
Dobrý den, dotážu se vedení města, tedy pana Mojžíška, aby mi sdělil informaci, kterou po mně žádáte. Myslím si, že je to zase jen takové to laciné zdůvodnění, proč se musí zdražit odpad. Nám byl sdělen jiný důvod, a to hlavně, že poplatek již je nedostatečný a je hodně neplatičů. Město moc doplácí. Nikoho, tedy kromě opozice, nezajímalo,že z okolních měst máme nejdražší cenu svozu odpadu za jednu tunu. Určitě Vás budu informovat.
z IP 77.93.216.*** | 10.11.2012 13:52
Vycházejte z těchto informací. karvinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-zaplati-vice-za-odpad-20121002.html

Zde se pan Mojžíšek takto vyjádřil a z těchto informací vycházím i já.

Zvýšení poplatku je v jednání v Orlové.
Místostarosta Radislav Mojžíšek už v létě prohlásil, že lidé málo třídí odpad, což má dopad na cenu za jeho svoz a likvidaci.

„Kdyby občané třídili lépe a více využívali separační nádoby, které jsou po městě k dispozici, znamenalo by to úsporu nákladů na svoz a poplatek by se nemusel zvyšovat vůbec, anebo jen mírně," tvrdí Mojžíšek.

Orlované momentálně platí pět set korun ročně, ovšem skutečné náklady jsou 722 korun na poplatníka.
z IP 91.103.166.*** | 9.1.2013 21:05
Dobrý den, tak jsem zjistil, že Orlováci mohou vytřídit jakékoliv množství odpadu, ale na cenu za odpad to nebude mít vliv. SMO m.a.s. má totiž smlouvu takovou, že dostává platbu za lidi. Logická by byla platba za odvezené tuny odpadu. Takže každý rok dostane peníze podle počtu obyvatel a je jedno kolik tun odpadu sveze, nebo prodá jako vytříděný.  SMO m.a.s. není nijak motivována k prodeji tříděného odpadů, příjem za tříděný odpad jde do rozpočtu města, kde může být utracen za cokoliv. Tyto peníze nejdou na snížení ceny za svoz odpadu.
Vyjádření pana místostarosty, je podle mého soudu, nepravdivé a měl by se občanům města omluvit.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se