Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


HC Orlová- soukromá firma nebo občanský spolek otevřený všem?

Již delší dobu je situace v HC Orlová alarmující. Díky amatérskému a mnohdy až diletantskému vedení je tento, dle mínění mnoha lidí, na kraji propasti. Proč tomu tak je??

Od nástupu do funkce se prezident klubu zaklíná tím, že přebral dluhy po bývalém vedení a musí splácet dluhy vůči finančnímu úřadu apod.

Poměrně dlouhou dobu si s touto berličkou vystačil, bohužel pro něj, v průběhu posledního půlroku skupinka rodičů i fanoušků otevřela oči a začala se ptát, kam či na co, jsou použity prostředky z veřejných financí ve výši 3 500 000 Kč, které do klubu plynou. Tato dotace je jen na okraj, nejvyšší částkou, kterou dostává jakýkoli sportovní, zájmový nebo kulturní spolek ve městě. Některé, které mají srovnatelnou členskou základnu nedostávají ani desetinu.

A i přesto, že město posílá každého půl roku dotaci do hokejové klubu, prezident klubu napadá vedení města, že ono může za to, že se v Orlové po roce opět nebude hrát II. hokejová liga. Vedení města nechalo provést na jaře letošního roku audit, ze kterého je patrné, že v klubu je nepřehledné financování, nejsou rozděleny výdaje na děti a dospělé a že klub za minulý rok vynaložil do výstroje a výzbroje dětí a mládeže 970 000 Kč. Dle sdělení odborníků v oboru a funkcionářů z jiných hokej.klubů, by za tyto peníze byli schopni vystrojit všechny mládežnické kategorie v HC Orlová!!! Kam tedy šly peníze ve skutečnosti??
Ale finance nejsou jediným škraloupem v občanském sdružení. Rodiče, kteří se chtěli stát členy o.s a byli ochotni zaplatit členský poplatek a aktivně se podílet na chodu klubu ( sehnat peněžní prostředky od sponzorů a zefektivnit fungování klubu na všech úrovních) nedostali do dnešního dne žádnou odpověď!!!

Jednu věc je potřeba jednoznačně vyzdvihnout. Bezbřehou trpělivost trenérů, kteří i přesto, že tradičně v druhých polovinách dotačního období ( pro neznalé: dotace přichází ve dvou splátkách, tedy vždy na začátku roku a v jeho polovině) neměli zaplaceny výplaty, snažili se poskytovat své trenérské služby na co možná nejvyšší úrovni ( občanský spolek HC Orlová skutečně poskytuje rodičům a dětem jistou formu služby, kterou si rodiče platí a na niž město přispívá dotací, což si evidentně prezident klubu neuvědomuje, protože by jinak nedocházelo každoročně k odlivu dětí do jiných hokejových oddílů v okolí). Rovněž snaha hrstky funkcionářů o zlepšení image HC je obdivuhodná...Jejich práce je totiž devalvována chaotickým managmentem, který je schopen odvolávat od vrátnice zimního stadiónu výši příspěvků za dítě a následně po dvou měsících příspěvky opět zvedat, v závislosti na tom, zda dítě navštěvuje tu či onu školu.(konkrétně ZŠ Mládí)

Čtenářům je určitě zcela jasné, že po výčtu těchto "drobností", vedení klubu nekomunikuje s rodiči ani jejich zástupci, dokonce ani s lidmi nominovánými městem do výkonného výboru HC Orlová. Fraškou je kapitola ohledně hraní II. hokejové ligy. Na valné hromadě všechny členy občanského sdružení přesvědčovali, že výpadek ve výši 10 % dotace ze strany města klub nijak neohrozí. Poté došlo různě v médiích či na klubovém webu k obviňování generálního sponzora tj. města z finančních problémů klubu, aby byli následně  hráči, rodiče, děti i fanoušci 14 dní ponecháni v nejistotě a dohadech, přestože i vrabci na střeše si štěbetali, že se druhá liga hrát nebude. Pověstnou třešničkou na dortu bylo oznámení na klubových stránkách, že se druhá liga hrát nebude, přičemž činovníci ČSLH nebyli o tomto kroku ze strany vedení HC Orlová informováni a dočetli se tuto informaci jako kdokoli jiný.

Úsudek a obrázek nechť si udělá každý sám. Dle mínění rodičů se berou děti v hokejovém klubu jako nutné zlo, abychom obdrželi dotaci a sportovní výsledky dětí a mládeže donedávna nikoho příliš nezajímaly. Úbytek dětí ve všech věkových kategoriích ( minimálně ve dvou mládežnických kategoriích dají trenéři horko těžko dohromady dvě konkurenceschopné pětky) je také alarmující a přesto prezident klubu vyhodil rodiče s desetiletým klukem, protože tatínek dítěte dlouhodobě kritizoval dění v hokejovém klubu.

Mgr. Petr Žák
11. září 2014

HC Orlová- soukromá firma nebo občanský spolek otevřený všem?

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se