Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Kam kráčíš Orlová ?

Tuto otázku si v poslední době v našem městě kladou zejména ti občané, kterým alespoň částečně na situaci ve svém bydlišti záleží. A zejména ti, kteří jsou si vědomi, že pouhé mlácení prázdné slámy v mimořádném počtu orlovských hospůdek je pouze ztráta času.

Kdo alespoň trochu sleduje situaci ve městě vidí, že v městském zastupitelstvu je již jistou dobu „patová situace“. Pozitivní změny, které byly nastartovány auditem na SMO, m.a.s. byly přinejmenším přiškrceny. Připravovaný audit dvou odborů města byl definitivně zastaven. Řada pracovníků úřadu je (spíše oprávněně) zneklidněna. A obecně lze říci, že obyvatelé Orlové, přesto, že se u nás udělala řada dobré práce a některé nové trendy se nastartovaly, cítí že spíše přešlapujeme. Toto tvrzení vynikne zejména ve srovnání s některými okolními městy. Kupříkladu se sousedním Bohumínem! Snad poslední příklad za vše – údajně v našem sousedství (Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně) začal platit zákaz výkupu kovů od soukromých osob. A my diskutujeme o tom zda máme tři měsíce před volbami odvolat radního nebo dokonce celou radu. Hlasujeme o tom (byť ještě splácíme dluhy) jak si vzít 50 mil. Kč úvěru na výstavbu budovy u městského úřadu, kterou možná zcela nepotřebujeme. Zde hledáme menší zlo. Buď ji odmítneme a ztratíme státní dotaci asi za 200 mil.Kč na podzemní parkoviště. Nebo přijmeme a budeme hledat smysluplné využití oné výstavby!

Měli bychom se asi ptát na důvody vzniku této situace v orlovské politické scéně!

Pohybuji se v ni od předání moci v r. 1989. Ale snad poprvé jsem slyšel argumenty zastupitele kupříkladu „dám hlas auditu, ale chci být za to v radě města“, nebo něco obdobného!

Patrně bychom si při analýze situace uvedli jednu ze skutečnosti, že vedoucí strana v Orlové je rozštěpena. Dále, že další silná strana je patrně uražena, atd. Ale to není na tento příspěvek, to si musí udělat strany a hnutí a zejména voliči sami.

Za chvíli budou komunální volby. Budeme doufat, že by měli přijít noví lidé, které obyvatelé Orlové opravdu znají, něco již dokázali, jsou čestní atd. a proto jím mohou svěřit svůj hlas a  správu města! To je snad první předpoklad ozdravení situace!

Opravdu to taku města bude? K čemu nás zkušenosti z Orlové však vedou? Stávající strany a hnutí si již navrhují své kandidáty do voleb. K volbám v Orlové tradičně přijde málo voličů. Připomeňme, že u evropských voleb se zúčastnilo v našem městě okolo 10 % oprávněných voličů, což bylo nejméně ze Severomoravského kraje! Tedy, jak je zvykem, přijde pouze skalní voličské jádro „klasických“ stran! A opravdu není vůbec vyloučeno, že to může být i meně než oněch 10%!! A pak se znovu můžeme mlátit v orlovských hospůdkách do prsou jací jsou tam blb.., jak já bych to dělal, kdybych chtěl, atd.

Je známé přísloví, že „lid má takovou vládu jakou si zaslouží“! Opravdu si orlovští občané nezaslouží zásadní změnu? Ano, ale musíme pro to něco udělat! Nic se samo nestane!

Doc. Ing. Václav Kafka,CSc.

Kam kráčíš Orlová ?

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se