Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Kde to skončí?

V posledních měsících jsem měl na práci mnoho jiných úkolů a čekaly mě příjemné životní okamžiky, tak jsem se na chvilku odmlčel. Reagovat mě donutila naprosto zvláštní informace, která bohužel není v Orlové výjimečná. Nechci nikoho soudit, nebo obviňovat ze skutečnosti, která nastala. Zkusme se nad tím zamyslet a možná navrhnete nějaká řešení. Já jich moc nevidím a začínám být pesimistický.

Finanční úřad v Orlové bude zrušen, vše co bude potřeba, si vyřídíme v Karviné. Bohumín měl o ten svůj také přijít, ale centrála to přehodnotila a „finančák“ tam mít budou. Zrušení bohumínské pobočky, bylo přehodnoceno na základě postoje vedení města a vedení místní pobočky. Opět ubude na území našeho města jeden zaměstnavatel. Zruší se důležitý úřad pro občany a ti budou muset dojíždět jinam. Kdyby to byla jen tato služba, bylo by to (snad i) snesitelné. Ale zavzpomínejme co nám v Orlové, ve městě s 32 tisíci obyvateli chybí. Jen na okraj, Bohumín má o 10 tisíc obyvatel méně.

Jako první je třeba zmínit, že jsme snad největší město ve střední Evropě bez napojení na osobní železniční dopravu. To že k nám nezajíždí „osobák“, mnoho mých známých z jiných měst nemůže pochopit. Z tohoto hendikepu by šla udělat i propagační přednost. Proto to ještě neberu jako fatální chybu.

Nemáme tu bohužel ani prodejnu knih. Ne že by lidi nečetli, ale ceny nájmů jsou asi moc vysoké a prodej knih není dnes lukrativní.

Ovšem to že tu není prodejna obuvi je už víc zajímavé. Lidé přece boty potřebují! A všichni na burzách nenakupují.

Nemáme tu dosud pořádné náměstí! I když fandím vedení města v rekonstrukci a optickém uzavření náměstí 28. října. Nevím však sám, jestli to že uzavřu plochu a nazvu jí tak, tak to bude náměstí.  Mou představou náměstí je plocha uzavřená mnoha domy s obchůdky, tak jak to je třeba v Karviné, nebo Svitavách. Jen pro jistotu, rád bych, aby to občané jako náměstí vnímali, to je důležité.

Nejspíš bohužel asi přijdeme o nemocnici! Opomeňme skutečnost, že ubude pro stárnoucí město zásadní péče - asi ubude další velký zaměstnavatel. Naštěstí nám tu zůstane léčebna dlouhodobě nemocných. Tak nějaká pracovní místa zůstanou. Kam to s nemocnicí půjde, jsem si dovolil předpovědět hned po sloučení (pohlcení) s karvinskou nemocnicí. Takto to dopadá u mnoha podobných sloučení. Jen se podívejte co je na místě Dolu Doubrava, ten měl perspektivu těžit do roku 2040.

Máme zavřené letní koupaliště! Na ně je zpracováván projekt a hledají se peníze. Tady je dobré, že se k projektu mohou vyjádřit občané města. Kde ale vezmeme plánovaných 240 milionů, když nemáme na jiné důležité věci a hlavně pak nemáme peníze na údržbu a rozvoj daných zařízení.

Letní kino bude sloužit jako amfiteátr. Proslulé přírodní kino nebude, nejsou peníze na digitalizaci a také s návštěvnosti lidí je to špatné. Tady se asi nic jiného čekat nedalo. Ale někdy by to mohlo sloužit jako retro kino. Kde by se mohly promítat starší filmy „za levný peníz“. No a už mám první řešení, které jsem slíbil neudělovat. Opět dobrá věc, že se k letnímu kinu dělal projekt za účasti občanů.

VZP chce také redukovat síť svých poboček a bude provozovat síť kiosků ve velkých obchodních centrech jako je Avion a Futurum. Zkuste si tipnout, která pobočka skončí?

Máme tady mnoho restaurací a hospůdek, kdysi sem to počítal a došel jsem k číslu, že na 500 obyvatel města je jedna hospoda. Máme mnoho burz a obchodů tzv. Vietnamských.  Máme jednu silnici (Masaryková třída) procházející centrem města, za kterou není náhrada.

Máme průmyslovou zónu, která nefunguje jako průmyslová zóna, ale spíš jako ubytovna. Tady ten stav je z části i mnou zaviněn, ale je to tím, že jsem uvěřil argumentům lidí, kteří (to si myslím) věděli, co se v místě plánuje a kam to povede.

A hlavně „mi přijde“, že Orlová se stává tou už léta proklamovanou noclehárnou, kde nic není a za vším se jezdí do okolních měst.

Mgr.Miroslav Chlubna

kde to skonci

z IP 78.108.157.*** | 31.7.2012 14:50
Je to smutné, ale nelze nic jiného, než souhlasit.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se