Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Marnost

V pořadí dvanácté jednání zastupitelstva.

U schvalování programu jsem oznámil mou rezignaci na post předsedy kontrolního výboru. V tomto orgánu zastupitelstva je nutná změna a je podle mě jednodušší vyměnit šéfa, než celý výbor. Proto jsem se rozhodl odstoupit.

Pan starosta nechtěl mou rezignaci přijmout, ale to nelze. Rezignace se jen oznamuje.

Program vypadal tak, že skončíme nejpozději v jednu hodinu. Byl jsem vyveden z omylu. Končili jsme v 15:40 hod.

U schvalování vyhlášky o sběru komunálního odpadu (název je krapet složitější) navrhli kolegové z KSČM odpuštění poplatku dětem v prvních třech měsících života. Když si vezmu, že okolní obce mají i rok bez poplatku a podobně, tak tento návrh byl rozumný. Byl odhlasován a strana, která byla většinově proti, když se jejich zastupitelé zdrželi hlasování, jsou lidé z ČSSD. Někdy uvažuji, jestli dobře pochopili slovo sociální ve svém názvu. O tom ještě později.

Vyhradili jsme jeden prostor pro volný pohyb psů. Na Orlovou dost málo, ale jak nás pan starosta ubezpečil, tak stejně nebude používán k tomuto účelu. Papír snese vše. Hlavně nás nikdo nemůže nařknout, že problém není vyřešen. U tohoto bodu jsme se dozvěděli, že v Orlové nebyl ještě nikdo napaden psem. Pan vedoucí odboru Hájek byl rychle vyveden z omylu. V Orlové došlo již k několika napadením psem, jednou z napadených byla i paní druhá místostarostka. Opět dobře připravený materiál, podle kterého se máme rozhodnout.

Úpravy rozpočtu -  tady mě nadzvedlo zdůvodnění rekonstrukce vytápění části úřadu. Nemám s tím jediný problém, je to třeba udělat, jen musí se to rychle schválit, neboť při rekonstrukci náměstí se tam položí nová dlažba, která by se musela při pozdější opravě rozbourat. To nikdo nevěděl dříve, vždyť je to čtyřicet let staré, tak se dá předpokládat, že to bude v dezolatním stavu. Jen co já si pamatuji, tak se v podchodu kopalo snad popáté. To se nikdo na ten rozvod nepodíval?

U soukromých školek se diskuze svezla jiným směrem. Vyšlo najevo, že město nově zpoplatnilo prostory pro tyto soukromé školky. Mělo to být do dvaceti tisíc ročně a je to šedesát tisíc a byla porušena dohoda obou stran z devadesátých let. Hlavně je to proto, že město by chtělo tyto školky provozovat samo. V současné době má na každého předškoláka dotaci ze státu. Dotace se dostává teprve v posledních letech, kdysi dávno nebyla a město bylo rádo, že školky provozuje někdo jiný. Situace se obrátila a město, tedy jeho zástupci by chtěli změnu. Místo dohody, volí cestu znepříjemnění života. Co když, ale za pár let zase dotace nebude?

Také jsme se dozvěděli, že město chce stejné podmínky pro všechny nájemce, proto ten pronájem soukromým školkám. Očekávám, že další na řadě je sport. Že bude také platit minimálně provozní náklady a ještě mu skončí dotace na činnost. Jinak jsou jejich prohlášení o rovných podmínkách lží.

Schválili jsme dotaci ZUŠ a nemocnici. U ZUŠky jsme se dozvěděli, že paní ředitelka odstoupila a kraj si dělá propočet pro možné stěhování ZUŠky do budovy Obchodní akademie a v budově ZUŠ by byl dům s pečovatelskou službou, nebo něco podobného. Odhadovaná kalkulace 27 milionů korun.

Sloučení knihovny a Domu kultury. U tohoto materiálu se nám nelíbila slova  „záměr sloučení“ v názvu. Schválilo se vypracování koncepce kulturních zařízení města. Totiž v Orlové se vždy slučovaly dvě organizace, když se bylo třeba zbavit jednoho z ředitelů a byl strach ho odvolat přímo. Vždy se to zdůvodňovalo ekonomickým přínosem. Jenže bez čísel, jen slovně deklarovaným.  Podle mých zkušeností sloučení nikdy úspory nepřineslo. No a co brání radě odvolat vedoucího pracovníka? Nic. Dokonce vyšlo najevo, že rada města už sloučení schválila a pak jej revokovala a dala k posouzení zastupitelstvu.

Také se tu diskutovalo o zrušení restaurace v DKMO, byli jsme panem starostou vyzváni, aby se předložil návrh na zachování restaurace, který posvětí zastupitelstvo. Dozvěděli jsme se, že rada města neměla úplné informace, podle kterých rozhodla o uzavření. Restaurace je sice prodělečná, ale doplňková činnost je celkově v plusu. Což odpovídá zákonu. Zastupitelstvo hlavně hlasy koalice restauraci uzavřelo. Jaký bude výsledek, uvidíme do pár let. Podle mě bude rychleji ničeno vybavení kuchyně a dalšího. Prodraží se plesy a další akce. Hlavně lidé budou více nadávat, že si třeba po koncertě, nebo po divadle nemohou posedět u kávy či jiného nápoje a pobavit se.

Byla schválena tvorba nového strategického plánu externí firmou s využitím dotací v delší časové lhůtě. Dělat strategický plán, který měl být hotov do září 2016 v neznalosti dopadů krize v OKD je naprostá blbost.

V diskuzi vystoupil Jarda Pytlík, předseda hornických odborů,  informoval nás o situaci v OKD. Je to dost vážné a jsem rád, že už i naše vedení se chystá na problémy, které krach OKD může městu a jeho občanům přinést a na které upozorňujeme dva roky. Pan starosta si zde dovolil jednu podpásovku, když panu Pytlíkovi vyčetl, kde byly odbory, když se vyváděly peníze z OKD směrem k vlastníkovi. Ihned si svou chybu uvědomil a začal mluvit ve prospěch odborů. Pan Pytlík mohl také zástupcům města vyčíst, že i díky jejich prodeji 4,7 procent akcií OKD se společnost dostala do rukou Bakaly a spol. a výsledek je známý. Sice zase je slyším, že oni u toho nebyli, ale byli u toho lidé z ČSSD. Ta, jako jediná strana od revoluce, má vždy své zástupce ve vedení města. Je to jejich častá výmluva. To ne my, to oni. Jen by mě kolikrát zajímalo, jak dlouho jsou členy strany v Orlové.

Předseda představenstva SMO nás informoval, jak se stalo, že byly účty a majetek SMO v exekuci. Co je zajímavé, že za to může celé představenstvo. Když jsem byl v představenstvu, tak předseda prohlásil, že si tyto věci bere na svá bedra, takže by to mělo jít jemu k tíži. Jen doufám, že škodu, která vznikla, zaplatí pojišťovna, a když ne, tak představenstvo. Budeme se ptát, jak to dopadlo.

V interpelacích jsem se ptal na jednání společnosti ODIS, kdy nám bylo tvrzeno, že se úprava spojení do Ostravy s povinným přestupem na Hranečníku dělá s ohledem na čistotu ovzduší a pravda je, že máme z části sanovat ztrátu DPMO. Ptal jsem se, co proti tomu bude dělat vedení města a co SMOK, sdružení obcí Karvinska. Od 28. února se cesta do Ostravy prodraží, prodlouží. A když jsem studoval nové jízdní řády, tak jsem zjistil, že plno spojů je zrušeno, nebo na Hranečník nejedou vůbec a ještě se oprášila stará finta, kdy Vám autobus do Orlové odjíždí v patnácté minutě a Vaše tramvaj, či trolejbus přijede na Hranečník v minutě šestnácté. No na Hranečníku je taky prima a bufet musí také vydělat, jestli tam nějaký bude.

V první odpovědi jsem se dověděl, že Ostrava, její zástupci nedodrželi dohody.  Vystoupila zde paní, která je v dopravní komisi města Ostravy a vzala si mé dotazy, které probere s lidmi z ODISKy. Budeme Vás dál informovat.

Jednání mi připadá čím dál tím víc marnější. Jestliže se Vám to nelíbí, navrhněte změnu a my Vám ji stejně neodhlasujeme, i když je to rozumné, protože my tady teď vládneme. Důležité je, že máme své funkce a své jistoty. Občané jsou až na posledním místě, jako v případě těch školek. Kdo to nakonec zaplatí, občané a kdo na to doplatí nejvíc, ti nejchudší. To je o tom sociální v názvu a v činech.

Mgr. Miroslav Chlubna
18. února 2016 

Marnost

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se