Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Obří krajská nemocnice nebude

Hejtman Palas prohrál, obří krajská nemocnice nevznikne

Převzato z aktualne.cz 26. Dubna 2011 Tomáš Netočný

 Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD neuspěl s plánem na vytvoření obří krajské nemocnice.

Postavili se totiž proti němu jeho vlastní kolegové ze sociální demokracie. Hejtman navíc narazil jak u většiny straníků v moravskoslezském zastupitelstvu, tak ve vedení ČSSD.

To znamená, že obří příspěvková organizace, která by spolkla sedm nemocnic zřizovaných krajem, v moravskoslezském regionu nevznikne.

V krajském zastupitelstvu se nejdříve sociální demokraté svému hejtmanovi vzepřeli, když v březnu smetli projekt transformace krajských nemocnic vypracovanými lidmi blízkými finanční skupině Penta.

Zastupitelé se obávali se, že by to vedlo k faktické privatizaci lukrativních částí zdravotnických zařízení a k zániku těch, která by soukromým investorům nevydělávala.

Teď se velká část sociálních demokratů rozhodla Palasovy plány na slučování nemocnic odmítnout úplně.

V úterý odpoledne totiž krajští zastupitelé z ČSSD na jednání svého klubu rozhodli, že návrh na slučování nemocnic se už v zastupitelstvu projednávat nebude. Původně byl návrh na programu krajského zastupitelstva, které se sejde ve čtvrtek.

Prohrál nahoře i dole

"Bylo to neskutečně tvrdé, ale Palas nakonec ustoupil," uvedl jeden ze sociálních demokratů, který se jednání zúčastnil.

Hejtman Palas před svými kolegy dokonce připustil, že se ve vlastní straně dostal pod tlak shora i zdola.

Proti slučování krajských nemocnic se totiž postavilo také vedení ČSSD, které hejtmana vyzvalo, aby svůj záměr vysvětlit.

"Grémium ČSSD slučování nemocnic nedoporučilo," konstatoval hejtman Palas stroze během jednání zastupitelského klubu.

Jaroslav Palasprosazoval záměr sdružit sedm krajských nemocnic na základě analýzy soukromé společnosti RGM Medical. Celou transformaci měl řídit šéf firmy Norbert Schellong a jeho lidé napojení na vlivnou finanční skupinu Penta.

Zastupitelé ČSSD však v březnu hejtmanův plán odmítlia dali tím poprvé veřejně najevo nesouhlas s projektem, který mohl vést k privatizaci nemocnic.

Z jednatřiceti krajských zastupitelů ČSSD se na jednání zastupitelského klubu vzepřelo Palasovi 22 stranických kolegů.

"Ten záměr vedl ke spekulacím, zda má hejtman skutečně starost o krajské nemocnice, nebo zda ho k tomu vedou jiné úmysly," sdělil pro Aktuálně.cz sociálnědemokratický zastupitel Karel Sibinský, který je starostou největšího ostravského obvodu Ostravy - jihu.

Ve stínu protestů

S firmou Norberta Schellonga připravoval hejtman slučování nemocnicv době, kdy se politici, média i veřejnost zabývali protestní akcí lékařů "Děkujeme, odcházíme."

Firma RGM Medical je v obchodním rejstříku zapsána od loňského září, ale už krátce na to získala od hejtmanství smlouvu na zpracování podrobné analýzy hospodaření osmi krajských nemocnic. Dokument, za který kraj zaplatil 1,8 milionu korun, měla RGM Medical odevzdat už koncem listopadu.

Protože původní termín firma nestihla, prosadil Jaroslav Palasv krajské radě jeho prodloužení a firma tím za nedodržení podmínek smlouvy nemusela platit žádné penále.

"Byl to hejtmanův tah. Využil situace, ve které se všichni zabývali lékařskými protesty, a připravil plán, jak zprivatizovat krajské nemocnice," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z vysoce postavených úředníků hejtmanství.

Plán na obří krajské zdravotnické zařízení narazil také u ředitelů jednotlivých nemocnic. Veřejně se proti němu postavila třeba nemocnice v Opavě. Petici proti sloučení tam během tří týdnů podepsalo přes dvacet tisíc lidí.

Dovětek Miroslava Chlubny:

Co k tomu dodat, je to tak jak jsme si všichni přáli. Orlovští politici, každý dle své linie, jedni vyjednáváním s vedením kraje a svými spolustraníky, druzí peticí, pomohli dosáhnout tohoto cíle. Všem Vám moc díky. Děkuji také krajským zastupitelům z ČSSD, za Orlovou je tam paní  Mgr. Horváthová. 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se