Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Nepochopitelné?

Ve středu 23. dubna proběhlo 25 jednání zastupitelstva města Orlové. Vybírám pár perliček, které jsou i pro mě nepochopitelné.

Po dlouhé době se jednání zúčastnil bývalý starosta MUDr. Jiří Michalík. Krásné bylo, že když vstoupil do sálu a viděl sedět notáře Poláška v klubu KSČM, dal mu jasně najevo, ať si sedne, kam patří.  A pan notář si poslušně přesedl.

Zastupitelstvo bude mít ve volebním období 2014 – 2018 jen 31 zastupitelů. Tato úprava prošla těsnou většinou 18 hlasu. Na radě se to zdůvodňovalo úsporami a i očekáváním, že se tam nedostanou, ti, kteří se na jednání zastupitelstva a rady města nepřipravují. Já v tom vidím menší možnost slyšet názorovou pestrost a názory občanů. Šetřit se dá samozřejmě i jinak.

Náš návrh (NEZ) na to aby se připravila vyhláška města, která skutečně omezí výherní automaty ve městě, nebo je zcela zakáže, neprošel o jeden hlas. Současná vyhláška stav jen zakonzervovala. Zajímavá byla poznámka zastupitele za KSČM, čím nahradíme těch 17 miliónů v rozpočtu města, které za provozování automatů dostáváme. A dále „vždyť automaty v herně v DKMO nikdo nehraje“. Jsou však i jiné herny a myslím si, že kdyby se udělal požadovaný audit a nevymyšlely se megaprojekty (letní koupaliště za cca 248 miliónu korun, náměstí za cca 270 miliónů korun, nemožnost donutit firmu co dělá kanalizaci, aby udělala, co podepsala ve smlouvě, oprava cest apod.), příjem z automatů by nebyl třeba. Ale podívejme se také co nám výherní automaty přinášejí  do města negativ!

Neprošel audit. Zde se mi líbila poznámka jednoho z opozičních zastupitelů „jestli je to sranda, že když už dvakrát neprošel, tak jak to, že je tam znova?“. Jak je možné, že stejná poznámka nepadla u dalších rozpočtových úprav, které také dvakrát předtím neprošly. Také, pokud vím i v minulosti se hlasování o některých věcech opakovalo i několikrát (např. Ubytovna na Žofince). Audit by pomohl hlavně úřadu nastavit procesy tak, aby nedocházelo k nehospodárnosti.

Máme staronového zastupitele Ing. Bobáka, který nastoupil po Mgr. Richardu Adamusovi. Musí se uznat, že se Richard zachoval jako chlap. Než se to kolem něj vyřeší odstoupil. Takových je málo.

Následně se udála volba nového radního. Z navržených nikdo neprošel (Bobák, Kubalová).

Situace se zkomplikovala po přestávce, kdy byl vyzván místostarosta Šajar, aby dodržel své slovo z restaurace a odstoupil.  Pan Šajar to udělal. Nejprve to mělo být k 12. květnu, protože chtěl dodělat některé věci. Následně byl konfrontován některými zastupiteli, že co když si to rozmyslí apod. Bylo to z jejich strany, tedy ze strany toho jednoho hodně nefér. Pan Šajar odstoupil k 23. dubnu a opět podivná dohra. Byl zase vyzván, aby si přesedl a neseděl u předsednického stolu.

Jsem naučený hledat v lidech spíše to dobré a neměl jsem jediný důvod panu Šajarovi nevěřit, že by k 12. květnu neodstoupil.

Mgr. Miroslav Chlubna

Nepochopitelné?

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se