Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Neztrácíme v Orlové drahocenný čas?

Orlovští občané v minulých komunálních volbách byli vedení snahou o změnu! Proto vybrali téměř dvě třetiny nových zastupitelů. Zejména u členů ANO měli představu, že volí osm „nových Babišů“, kteří budou postupovat v Orlové stejně rozvážně a rozhodně a nebudou ztrácet čas! A tak si zkusme zodpovědět otázku, jak mohou být občané spokojeni s „vládou nové koalice“ po více než 100 dnech, od jejího ustavení.

Předesílám, že nikdo, alespoň trochu soudný, nemůže předpokládat, že za období „stodenního hájení“ jdou provést ve městě převratné věci. Ale mělo by být již zřejmé, jaké jsou nové záměry, časové představy jejich plnění, atd.

Podívejme se na programové prohlášení vládnoucí koalice. K jeho zpracování se zavázala do 3 měsíců po svém zvolení – tedy do 3.2.2013. V době psaní tohoto příspěvku bohužel nebylo zveřejněno. Je třeba si uvědomit, že i po jeho sestavení je třeba pro tyto záměry získat i zastupitele, kteří jsou v opozici. Ti, kteří nebyli pozváni do „orlovské vlády“ mají přece také zájem na pozitivním vývoji v Orlové! A zcela stěžejní je zagitovat pro tyto cíle obyvatele. Tady se již jeví nemalé zpoždění !

Vezměme si další oblast a tou je 2 roky diskutované provedení auditu městského úřadu. Nutně jej potřebujeme, abychom znali co systémově ve městě děláme nebo neděláme dobře! Dne 9.2.2015 jsme se dozvěděli, že byl vytvořen tým, který bude teprve tvořit zadání auditu! Víme, že se přechází na audit procesní! Tedy ne forensní, který byl proveden na SMO! Nicméně od vytvoření týmu na zadání auditu do jeho provedení uplyne opět jistá doba. Znovu stejná otázka – neutekl nám opět drahocenný čas?

Aktuální problém – reálná vize budoucího vývoje našeho města! Máme zpracovanou strategii z let 2006 - 2008 do r. 2030. Upřímně řečeno, z dnešního pohledu, je to spíše soupis „zbožných přání a ušlechtilých záměrů“! Ale nad tím nemá cenu hořekovat - tak jsme to tehdy viděli! Situace se však zásadně mění! Doly snižují stavy zaměstnanců, ostravské hutě také propouštějí ! Počty obyvatel Karviné, Havířova a Orlové dlouhodobě klesají ! V Orlové se nám snížil počet obyvatel od r. 2000 o 3400 lidí na 31 100 obyvatel. Pokud tento trend bude pokračovat, nebo se dokonce umocní, tak nejde vyloučit, že za deset let může být v našem městě podstatně méně obyvatel! A v nich mohou převažovat občané v důchodovém věku! Pak se již zcela jinak tvoří jakákoli koncepce! Vezměme si třeba perspektivu parkování. Je-li dnes v Orlové cca 30 000 automobilů, tak při akceptování onoho příkrého poklesu a stárnutí obyvatel nebude za 10 let jejich nárůst nijak významný! Tady je nezbytné, aby vedení města si zpracování nové a reálné strategie vzalo za svůj stěžejní úkol! A skutečně střízlivý pohled na budoucí vývoj Orlové byl co nejdříve hotov ! A ne abychom diskutovali, že si to „nějak, podomácku, na koleně“ vytvoříme pomalu sami!

Další otázka, která v posledních měsících „hýbe“ městem – parkování zejména ve středu města v blízkosti Alberta! Občané vidí, že jsou obě parkoviště buď prázdná nebo poloprázdná! Dříve (před více než rokem) tam bylo možné 1 hod parkovat zdarma. A lidé byli spokojeni. Údajně to bylo ztrátové – snad 150 000 Kč/rok. V r. 2014, kdy byla hodina zdarma zrušena, se prý vydělalo 140 000 Kč. A my přemýšlíme (bádáme, hledáme příklady v jiných městech, atd.) jak by to mělo být koncepčně optimální! A lidé jsou nespokojeni a nadávají! Nebylo by lepší vrátit původní stav (1 hod zdarma) do vyřešení problému? A podívat se také na to proč to bylo ztrátové, když byla hodina zdarma! A ruku na srdce - nemohli jsme všechny tyto analýzy provést již dříve? Neztratili jsme zde zase tak drahocenný čas?

Připomeňme si - před volbami se hýřilo tím „jak je to v Orlové špatné a problémové a jak po volbách to dáme rychle do pořádku“! Po volbách postupujeme však nějak pomalu! A bohužel nám utíká drahocenný čas a nespokojenost občanů neklesá!

Asi se shodneme, že naším cílem je spokojenost občanů! Jistě nám odpustí i menší omyly, ale ztěží nám budou tolerovat váhání a někdy téměř nečinnost.

Cílem tohoto příspěvku není, aby se strhla lavina námitek, že vše se řeší (nebo je vyřešeno) jen autor příspěvku to neví! Záměrem je uvědomit si, že Orlová má problémy a některé závažné a proto je musíme všichni (vedením počínaje) velice intensivně řešit. A neztrácet (to nejcennější) čas!

Doc.Ing. Václav Kafka,CSc.
zveřejněno 22.2.2015
zasláno do Orlovských novin 18.2.2015 11:01hod.

Neztrácíme v Orlové drahocenný čas?

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se