Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Opět

Opět se dostávají na řadu předvolební hesla-transparentnost, otevřenost.

V předvolební době se těmito hesly ohánějí všechny strany, po volbách většinou jen opozice, koaliční strany na své předvolební hesla rychle zapomenou.

Jen vzpomeňme na heslo o jmenovitém hlasování rady města. Koalice to má i ve smlouvě, plnění ovšem není žádné, a to dokonce bylo tak, že minulá rada jmenovité hlasování měla a ta současná ho zrušila. Nedávno se schvaloval nový jednací řád rady, který tuto věc obsahoval a naši radní opět schválili jednací řád bez jmenovitého hlasování.

Transparentnost si také představují zvláštně. Veškeré důležité dokumenty, např. organizační řád úřadu, jsou tajné a ani vedoucí odborů o nich nesmí vědět. Proberou se mimo radu a následně na radě schválí. Sice to není transparentní, ale mají to podle sebe.

Co však je nejzajímavější , že se opět chystá prodej, nebo pronájem tepelného hospodářství. Jen se hledá cesta, jak to udělat, aby to tentokrát prošlo, jak přes radu, tak přes představenstvo.

Celé to domluvil starosta města s ředitelem ČEZ Teplárenská, občané z toho budou možná mít teplo levnější o pár korun, ale jenom na chvíli a vše bude záležet na ceně prodeje, nebo pronájmu. Orlová určitě prodělá, a tím i občané města. V budoucnu nás budou všechny služby stát víc a teplo také nebude levné. Jen by mě zajímalo, co tomu řeknou někteří zastupitelé za ČSSD, když mají dokument, že teplo v SMO je „slepice, která snáší zlatá vajíčka“. Také je dobré si připomenout, že teplo je v Orlové dražší i proto, že díky ČEZ Teplárenské a jejímu rozhodnutí platíme my Orlováci vybudování tepelného přivaděče v Bohumíně.

Jen všichni zainteresovaní si musí uvědomit, že se mají chovat s péčí řádného hospodáře a pokud k prodeji, nebo pronájmu tepla dojde, tak to necháme prověřit.

Určitě jste se dozvěděli, že v Orlové musíme šetřit, nemáme peníze, budou nám chybět peníze z OKD, obyvatel města nám ubývá a tím i peníze ze státu. Přesto se našlo v našem rozpočtu asi sto tisíc na propagaci kandidátky na Českou MISS, která je z Orlové. Rada to udělala tak, aby o tom nemuselo hlasovat zastupitelstvo. Podle mých informací z rozpočtu města dáme padesát tisíc, tiskové oddělení dá ze svého rozpočtu část a zbytek doplatí soukromý subjekt, předpokládám, že to je SMO, což jsou zase naše peníze.

Firma, která peníze získá, bude naší kandidátce na MISS vyrábět videoklip a Orlová bude údajně propagována. Rada města použije peníze, které má v rozpočtu alokovány na příspěvkové organizace. Hlavně, že tyto musí hospodařit se stále nižšími rozpočty. Pro ztrátu dvě stě tisíc byla zrušena restaurace v Domě kultury, kde to byla hlavně manažerská záležitost. Zde se daly použít tyto peníze z rozpočtu. Sám si sahám do svědomí, když jsem chtěl ušetřit pár peněz, třeba na Orlovských šachistech, kteří dlouhodobě na mezinárodním poli reprezentují naše město a jejich hráči si podali individuální žádost o uhrazení části nákladu na dopravu. Tehdy se mi to nezdálo košer, dnes bych neváhal a peníze schválil, když máme peníze na podporu MISS.

Hlavní je vědět, že peněz má město dost a šetřit není třeba.

Mgr. Miroslav Chlubna
24. března 2016

Opět

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se