Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Orlová a poslední místo v žebříčku „Indexu kvality života“

V médiích se objevila informace o šetření společnosti Deloitte. Výsledkem je pořadí velkých měst v ČR. Na 1. místě se umístily Říčany a na posledním 206. místě Orlová. Podrobněji viz /1/.

Tyto závěry vyvolaly u zastupitelů města jistou nevoli. Pan starosta v interview pro tisk město bránil a uváděl skutečnosti, které se nám podařily. Byl podpořen dopisem doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., který Orlovou navštěvuje a Romana Prokše z Orlové. Na zasedání MěZ dne 18.6.2018 se podobně vyjádřili ještě snad 1 – 2 zastupitelé.

Já jsem se přistěhoval do Orlové až v r. 1967. A když k nám přijede návštěva, tak máme snahu ve městě prezentovat to pěkné, co u nás máme. Od krásné zeleně, moderní budovy gymnázia, orlovských kostelů, slavných rodáků, atd.

Je také známou skutečností, že řada problémů, které máme, vznikly historicky a budou vyžadovat i velice dlouhý čas než se napraví! A také naše sousední města se v tomto šetření pohybují blízko Orlové. Je tedy zřejmé, že máme společné problémy.

Podívejme se na celou situaci poněkud šířeji. Informace o nepříliš lichotivém hodnocení Orlové se neobjevila jako blesk z čistého nebe! Kupříkladu anketa „BYZNYS PRO MĚSTO“, vyhodnocována asi 10 roků, nás umísťovala v Moravskoslezském kraji na jedno z posledních míst. Bohužel z toho jsme se v Orlové dosud nijak nepoučili. Nepodívali jsme se na to, co můžeme z Opavy, Třince nebo Frýdku- Místku, kteří se pohybují na prvních místech v kraji využít! Dále v analýze kriminality, provedené orlovskou policii jsme byli upozorňováni, že nám odcházejí mladí a vzdělaní lidé a postupně narůstá podíl nepřizpůsobivých a problémových občanů. Co jsme udělali pro zamezení tohoto trendu? Primátor Karviné zavádí další bezdoplatkové zóny. Tím chce nepřízpůsobivé obyvatele z Karviné dostat! Doslovně uvádí „když nebudou mít kde bydlet, tak si najdou jinou destinaci….Jestli to bude v Čechách nebo na Slovensku je mi jedno.“ /2/. Nepůjdou náhodou do Orlové? Jako k nám přišli tito lidé kupříkladu i z Bohumína!

Je známo, že počet obyvatel v Orlové klesá. A naší sousedé požadují po státu adresný program pro Karvinou ve výši 10 miliard na další léta! Chtějí zastavit úbytek obyvatel a nahradit konec těžby uhlí/3/! Neměli bychom se ke Karviné připojit?

A zájem obyvatel Orlové o věci veřejné je také minimální! U posledních komunálních voleb jsme měli účast pouhých 22,65 %! Výjimkou možná bylo poslední MěZ, kdy se přes 720 občanů petici bránilo proti umístění K centra v Porubě. A intensivně svůj názor obhajovalo. Kéž by to signalizovalo obrat!

Přestože p. starosta a další, kteří uváděli, co máme v Orlové dobré, hovořili pravdu, měli bychom se důkladně podívat, jak pracují jiná, lepší města! A pokusit se to dobré od nich využít! A ne se pouze spokojit s vyzdvihováním toho, co již dobré máme!

Naši situaci snad vystihuje přísloví „GENIUS SE POUČÍ OD HLUPÁKA A HLUPÁK SE NEPOUČÍ OD GENIA“. A kniha knih (bible) nám připomíná „ČLOVĚČE PŘIČIN SE, PÁNBŮCH TI POMŮŽE“!

Omlouvám se za opakování skutečnosti, které jsem již na stránkách ON publikoval!

Doc. Ing. Václav Kafka, CSc.

Literatura: /1/ Město je o lidech aneb kvalita života v obcích, Orlovské niviny,22.6.2018, s.3.

/2/Karban P.: Karviná chce vyhnat problémové spoluobčany, Právo, 22.6.2018, s. 10.

/3/Karban P.: Karviná chce miliardy nejen od státu, Právo 27.6.2018, s. 10.

Orlová a poslední místo v žebříčku „Indexu kvality života“

z IP 89.24.35.*** | 12.7.2018 21:00
dobře napsané-souhlasím!

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se