Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Orlová potřebuje naději !

Pokud si položíme otázku co nyní potřebuje Orlová urychleně řešit, tak můžeme od občanů dostat vskutku ty nejrůznější odpovědi. Jeden bude volat po vyřešení „problematiky ubytoven“. Přidá k tomu nutnost zajistit větší bezpečnost občanů. Další se bude domáhat zlepšení životního prostředí u nás a nutnost vytvoření takových podmínek, aby lidé neodcházeli jinam. Jistě to bude vytváření nových pracovních příležitosti, možnost si třeba postavit za příznivých podmínek rodinný domek, atd. Občan, tak říkajíc v létech, se bude ptát jak jsme připraveni na péči o seniory – město přece obecně stárne! Dalšímu bude vadit, že nejsme hrdi na své město a cíleně si „nepěstujeme“ jistý pocit zdravého patriotismu. Setkáme se s výhradou, že panuje nízká důvěra občanů k vedení města. Mladé mamince nebo staršímu pánovi bude vadit, že sice máme řadu lesíků, remízků, ale snad až na výjimky si tam nemůžeme v pohodě jít sednout po upraveném  chodníku na čistou lavičku. Budou jistě stížnosti na špatné chodníky, rozbité cesty, atd. Prostě těchto problémů a bolestí si můžeme vyslechnout opravdu řadu.

Co s tím? Současný stav  nevznikl najednou. Mnoho problémů se hromadilo desetiletí a třeba i déle. Příčinami mohou být následky minulé průmyslové výroby. Můžeme na minulý vývoj nadávat, kritizovat jej a nevím co ještě, ale to je pouze ztráta času.

Na zásadní a rychlé řešení některých strastí v žádném případě nemohou stačit naše síly i kdyby Orlová byla doslovně pohádkově bohatá. Tím může být třeba rychlé zlepšení životního prostředí. Tam jsme silně ovlivňování zcela jinými podmínkami a odlišnou legislativou v sousedním Polsku. Když  však provedeme skutečně účinné zásahy (i malé) třeba do snížení znečištění vytápěním, tak to naší lidé zcela jistě ocení!  My to však skutečně musíme udělat! Orlovští v žádném případě nepřijmou, když si budeme pouze stěžovat, vymlouvat se a o nic se nepokusíme!

Na druhé straně řadu u nás existujících problémů se můžeme (a musíme) pokusit řešit sami! Je třeba si  vybrat co je z té plejády to nejdůležitější. Tedy co bude na řadě první, druhé, atd…. To vůbec neznamená, že se nám na první pokus musí podařit sestavit optimální pořadí řešení problémů. A také se to v žádném případě nemůže provést během roku, nebo jednoho volebního období! U nás jsou problémy, které se možná budou těžce nově formovat během celé generace! Tím může být vytvoření zdravého patriotismu. Uvědomme si kolik nových lidí sem přišlo v posledních padesáti i více letech za práci! Ti vesměs nejsou srostli s minulým a současným historickým a kulturním vývojem!

Dosti se pohybuji po republice. A tím se setkávám se „zajímavými ohlasy“. „Co se tam u vás proboha v té Orlové zase děje? Udělali jste převrat na radnici a odvolali celou radu! Prosím tě vysvětli mi jak vám může pracovnice městského úřadu řadu let převádět na svůj účet 5 mil Kč a nikomu peníze nechybí?“ A pod. Bohužel vesměs samá negativa! Copak v Orlové nemáme být na co hrdi ? Máme přece zajímavé lidi! Také velice tvůrčí a špičkové umělce ! Naši mladí se nám umisťují na špičce i v mezinárodních sportovních soutěžích ! A zcela jistě se toho najde daleko více. Asi to dostatečně neprezentujeme! Mohu uvést namátkou jak se zviditelnila (malá) Velká Bíteš a její hotel U RAUŠŮ  v silvestrovém vysílání televize!

Ale vraťme se k naším „stávajícím“ problémům. Je zcela zásadní po vyslechnutí názorů naších občanů se pokusit sestavit náš dlouhodobý program k postupnému řešení hlavních trampot! Prostě dát lidem jasný důkaz, že hledáme cestu, program jak se k naším problémům stavíme! Co pro ně s jejich podporou chceme udělat a uděláme!

A byť lidský život není měřen volebními obdobími, tak stávající situace nového vedení města k tomu přímo vybízí! Takto a v celé šíři bychom to asi měli pojmout!

A ne uvažovat  pouze v ročním (zcela operativním) období, jak to je pojato v nyní předloženém Programovém prohlášení Rady města Orlová! To nepřispívá ke komplexnímu řešení našich problémů!

Musíme dát orlovským občanům naději! Naší lidé ji nezbytně potřebují!

doc. Ing. Václav Kafka, CSc.
19. března 2015

Orlová potřebuje naději !

z IP 91.103.166.*** | 21.3.2015 21:36
Já bych si přál, aby současní komunální politici tlačili na podporu a zřízení průmyslové zóny v Orlové. Chybí nám tady větší zaměstnavatel. Dále by mě zajímalo co je, nebo bude s projektem revitalizace Zimovůdky. Nevím, nemluví se už o tomto projektu, stejně tak jak se asi nebude mluvit o revitalizaci staré Orlové, jak už naznačil starost a 1 místopředsedkyně. To mě nejvíce štve..., zadá se projekt, který hned po svém vzniku zajde v zapomnění, místo toho, aby se hledaly prostředky na jeho realizaci. Mě jako Orlováka, který se chystá stavět rodinný dům mrzí, že město není schopné podpořit lidi co se rozhodnou na území města stavět.... na rozdíl třeba od Karviné, která je hodně štědrá. Myslím, že by to hodně lidí přimělo stavět v Orlové..., protože znám hodně Orlováku, co stavělo v okolních obcích

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se