Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Parkování

V současné době hýbe orlovskou politikou téma Parkování a to nejenom na 5. etapě.

V našem městě, které je koncipováno spíše jako noclehárna a za prací se dojíždí, bude vždy třeba zabezpečit jednoduchou a levnou dopravu nebo podporu pro provoz osobních automobilů, které jsou alternativou dopravy veřejné.

Vůbec se lidem nedivím, že ke své jízdě kamkoliv, používají auto. Jestliže mě lístek k rodině do 5 km vzdáleného Rychvaldu stojí nejméně 18 Kč,tak jízda autem mě vyjde levněji, i když pojedu sám. Ostatní pozitiva i negativa pomíjím.

Při jízdě do Ostravy s povinným přestupem na Hranečníku se nemám o čem bavit. Ušetřím hlavně čas.

Jenže s tím přichází problém číslo dva, kde zaparkovat auto, než opět vyjedu?

Orlovská 5. etapa je specifická. Je tam o třetinu více bytů, než mělo být, a to na úkor zelených ploch a komunikací. Tyto plochy nám dnes chybí k vybudování parkování. Když plocha byla, tak jsme ji nechali zastavět, i když se vědělo, že to není dobré. Což je případ Billy i Lidlu. Oba obchodní domy nám dnes prokazují službu tím, že lidé mohou parkovat i na jejich plochách, jenže …

Při stavbě Lidlu město dostalo veřejný příslib, že vznikne stejný počet parkovacích míst, který bude stavbou zabrán. Nikdo však neřekl, že část si jich zabere samotný Lidl pro nakupující a část nemocnice pro své zaměstnance. Ředitel nemocnice dokonce při lobování za stavbu dal veřejný příslib, že pro své zaměstnance vybuduje parkovací místa v oploceném areálu nemocnice. To je nejméně třicet míst, které chybí a příslib nikdo na městě nevyžaduje. Prostě na přísliby se zapomíná a mně to bylo vysvětleno tím, že už jsou rozdány parkovací karty, tak teď je nejde vzít. Jak by ředitel vypadal. Také by se někdo mohl dožadovat veřejných příslibů, které dalo město, ale o tom později.

 Chápu také rozhodnutí rady, že nechce svou nečinností zavinit situaci, kdy nový hasičský vůz nedojede k zásahu díky špatně parkujícím vozům, nebo dojede pozdě. Přesto rada města neměla jen vyžadovat neparkování vozů na problematických místech, ale měla najít alternativu. Nabízí se třeba podélné stání na ulici „Na Olmovci“ u autobusového nádraží.

To budeme raději lidem slibovat patro navíc na stávajícím podzemním parkovišti, nebo nový parkovací objekt na ulici Dětmarovické. Obojí je dobrý nápad, ale nejsou na to peníze, ty utopíme v novém náměstí, ale hlavně nebude to hned. Prostě, než se to postaví, tak uteče mnoho vody.

Jenže kde jsou předvolební hesla: „Nekecáme, makáme“, „Vyřešíme to“ a podobně.

V podobném duchu to teď mají na Gymnáziu a obchodní akademii v Orlové. Budova, bavím se o budově Gymnázia, byla postavena bez jediného parkovacího místa. Místo pro stavbu vybralo tehdejší vedení města na místě velkého parkoviště. V dokumentech ke stavbě na tento fakt je pamatováno a tehdejší vedení města, starosta byl z ČSSD, slíbilo, že parkovaní pro Gymnázium vyřeší na místě bývalého autobusového nádraží. Jenže na slib se zapomnělo a dnes tam stojí Hypernova, parkování je časově omezeno anebo zpoplatněno.

Za Gymnáziem na komunikaci, která je určena pro hasiče, policii, zdravotníky, vzniklo něco kolem deseti parkovacích míst. Vedení města o tom vědělo. Ze začátku se chtělo, aby auta vjíždějící na toto parkoviště měla povolení města. Časem se od toho upustilo.

Dnes je situace zase o deset let zpět. Auta musí mít zase povolení města a to proto, že si prý stěžovala zastupitelka. Je krásné, jak lide z Městské policie a města překroutili požadavek paní zastupitelky. Ta navrhla změnit systém parkování na ulici Polní z podélného na šikmo příčné, a tím by vzniklo více míst na parkování.

 Chtěl bych mít žaludek člověka, který po tomto návrhu začal pokutovat lidi, přijíždějící do haly, nebo učit na Gymnáziu. To vůbec nemluvím o autobusech, které dovezou sportovce na zápas apod. Vůbec se nebavím o zkomplikování fungování prodejny počítačů.

Být v kůži ředitele Gymnázia a OA, tak bych požadoval po městě splnění příslibu vyřešení parkování a než ho vedení města vyřeší, tak návrat do stavu před návrhem paní zastupitelky.

 Vím, že řešení parkování ve městě není jednoduchá záležitost, ale něco se vždy dá udělat, vymyslet, dohodnout, hlavně se to nesmí dělat silou a mocí.

Mgr. Miroslav Chlubna 

31. března 2016

Parkování

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se