Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Peníze

Řekl bych, že celé dvacáté čtvrté zasedání zastupitelstva města Orlová se točilo kolem peněz, nebo alespoň ty nejdůležitější body.

Hned na úvod po procedurálních věcech vystoupil pan náměstek hejtmana pan Folwarczný a vysvětloval nám kroky kolem Základní umělecké školy J.R. Míši (dále jen ZUŠ). Před jeho vystoupením starosta oznámil, že po projednaném bodě náměstek odejde. Jenže odešel ještě před ukončením tohoto bodu.

Co však v zkratce náměstek sdělil. Bude zadána projektová dokumentace na úpravu budovy po obchodní akademii, kterou by nově využívaly čtyři instituce zřizované Moravskoslezským krajem a to Gymnázium a obchodní akademie – kuchyň a jídelna, ZUŠ, Pedagogicko- psychologická poradna a Muzeum Těšínska – ostatní prostory. Předpokládaná cena úprav asi 30 milionů. Následně se krajští zastupitelé rozhodnou, co se bude dít.

Současná budova ZUŠ by se nejspíš zbourala, předpokládaná cena demolice je asi 10 milionů.

Cena za rekonstrukci současné budovy ZUŠ by měla být 70 milionů.

Kraj by tedy ušetřil asi 30 milionů a dále by šetřil peníze, které by vynaložil na provoz a energie jedné z budov. Úspora by také vznikla i nehrazením nájmu za Muzeum Těšínska.

Pan náměstek vystupoval podle mého soudu docela arogantně a když se ho někdo zeptal, třeba na parkování u ZUŠ tak řekl, že nepřijel řešit parkování ale ZUŠ. Některé připomínky ani neslyšel, odešel pryč.

Co mě ale zarazilo, že kraj ušetřené peníze nechce ani z části použít v Orlové, třeba na zázemí pro diváky v hale Gymnázia, nebo na nutné opravy a vylepšení na krajských budovách v našem městě, nebo komfortu pro uživatele (Nemocnice), ale použije je někde jinde. Určitě by to bylo nejlépe utraceno v Českém Těšíně, kde je pan náměstek místostarostou.

Pan ředitel nemocnice Karviná, pobočka Orlová se ani nedostavil, jen jsem se doslechl, že nás chce požádat o tři miliony. Jenom řeknu, že nemocnice patří kraji a nemám problém darovat naší nemocnici peníze, jenže tři miliony je dost a kraj chce na našem městě ušetřit více než 30 milionů, tak proč je nevložit do naší nemocnice.

Následné body procházely docela v pohodě. U Prioritních akcí na rok 2018, což je Grácie a Mezinárodní mistrovství juniorů v badmintonu se smlouva dala na dva roky, místo jednoho. Trvalo trochu déle, než se smlouva vyladila.

Trochu zarážející je fakt, že na počátku tohoto volebního období to vypadalo, že koaliční strany zastaví peníze Grácii úplně a teď navýšili sumu o sto tisíc korun, proti dřívějšku. Uvidíme, jestli jsou nějaké další zákulisní dohody, koalice už jim moc nefunguje a hlasy komunistů se hodí.

Bod, který byl docela problematický, ale tak je to vždy, bylo schválení dotace hokejovému klubu. Já sám osobně mám s hokejem problém, tedy ne s hokejem, ale s jeho prezidentem, který opakovaně říká nepravdy. Tentokrát to bylo vše jinak. Pan Marosz výslednou smlouvu ani neviděl. Což je špatně, když smlouva je dohoda dvou stran. Zastupitelé dostali materiál pozdě, bylo to ve středu po 17 hodině a tak se o něm ani nejednalo na kulatém stole. Požádal jsem tedy zastupitelstvo o odložení materiálu na prosincové zastupitelstvo a čas využít k přípravě a jednání. Jenže to se nestalo. Pak přišla jiná , že hokejisté by nepodepsali smlouvu, neboť tam je dopsán bod, který nejsou až tak schopni ovlivnit. Město chtělo, aby jim hokejový klub převedl hráče z přípravky a první , druhé třídy a to do 31. května 2018. Do tohoto termínu musí hokejový klub zajistit, že nikdo nepřestoupí do jiného klubu bez souhlasu města. Jenže o dětech z přípravky, prvních a druhých tříd nerozhoduje klub, ale jejich zákonný zástupce. Sice se ten rodič musí zeptat vedení HC, to může napsat nesouhlas, přesto mu hokejový svaz přestup umožní. Sankce za nedodržení smlouvy bylo vrácení celé dotace. Vedení HC smlouvu předem nevidělo a tak z tohoto bylo velmi překvapeno, podle mého to byla krásná kulišárna. Výsledek- hokej zatím nemá ani korunu a vznikla pracovní skupina pro řešení hokeje v Orlové.

Udělení čestného občanství panu plukovníku Zbyňku Nečasovi se odložilo, tak aby se doladilo, za co se bude čestné občanství udělovat. Jestli za to, že se zde člověk jen narodí, nebo … A o tom se bude jednat. Já sám jsem byl rozhodnut podpořit čestné občanství. Jenže já nemám problém s osobou navrhovanou, ale s osobami, které plukovníka navrhují. Myslím si, že kdyby pan plukovník věděl, co je jeden z nich zač, tak by se sám zřekl nominace.

Při tomto jsem poděkoval SMO a jeho zaměstnancům, hlavně panu Havláskovi za to, jak se zachoval, když jeden z navrhovatelů udělení čestného občanství p. Zbyňku Nečasovi o mě napsal ryze soukromé věci a ještě požadoval, aby mi byl zakázán vstup na bazén. Oznámil jsem také, že to budu řešit právní cestou.

Volba členů finančního výboru. Potom, kdy nás na minulém jednání zastupitelstva přesvědčili, že na dalším jednání se vše schválí dle návrhu klubů a ještě se doladí jednací řád a jak se budou nominace navrhovat. Vše bylo jinak. Ve zkratce, my jsme navrhli pana Mgr. Sliwku, nebyl schválen a opět nikdo nevysvětlil jeho odvolání, kdy po tomto odvolání odstoupili ostatní členové finančního výboru. Následně KSČM navrhli na předsedu pana Volfa a toho si také prohlasovali spolu s koalicí, ještě k tomu tam mají pana Koláčka Miroslava. To, že popřeli sami sebe a své jednání, je vůbec nezajímalo. Nemohl jsem to pochopit a pak mi to jeden z členů KSČM vysvětlil. Přišla za nimi paní místostarostka a řekla jim, ať navrhnou své lidi, že za členství a předsednictví ve finančním výboru budou od ledna jiné peníze, větší. My teď máme z čeho zaplatit kampaň pro komunální volby. Nevěřil jsem svým očím a uším, oni za pár korun jsou schopni prodat sama sebe a své jednání naprosto popřít a pošlapat. Nechápu to! Vždyť sám pan Volf argumentoval, že zničili svým jednáním výbor, který fungoval, sedl si a chtěl pracovat. Koalice jej zničila a to jen pro to, že si pan Sliwka dovolil kritizovat práci paní místostarostky. Získali tím pár peněz, ale ztratili svou tvář.

Mgr. Miroslav Chlubna
8. listopadu 2017

Peníze

z IP 109.231.140.*** | 11.11.2017 20:22
Jen škoda, že jste neměli někoho jiného v záloze do finančního výboru.
Nevím, zda je úplně možné, aby v něm byli 2 členové jedné strany.
Tak teď má vedení města jistotu, že se nic závažného kontrolovat nebude.Členové KSČM se přece chovají stále stejně, nelze čekat seriozní jednání.
z IP 109.231.160.*** | 15.11.2017 16:19
V článku souhlasím s názorem na kraj a na vystoupení pana Folwarczného (mimochodem ODS ).Nechápu váš postoj k HC...nemáte problém s přidělením dotace , máte problém s prezidentem, hájíte prezidenta, že neviděl smlouvu, žalujete zastupitele, když HC zachraňují (VIP)....kapku se v tom ztrácím. Nevím koho jste svými obstrukcemi tentokrát chránil ? Město nebo prezidenta nebo HC ? Finanční výbor ? Vy byste si nechal ve výboru člena ODS, neustálého kritika všeho a vždy, nečlena zastupitelstva, zneuznalého kandidáta všude a vždy, spolustraníka už zmiňovaného pana Folwarczného ? To si z nás všech asi děláte srandu a už i KSČM vás asi prokouklo. Jinak přeji hezký den.
z IP 91.103.167.*** | 18.11.2017 01:24
Vážený pane Hrdino, opravdu mám problém s člověkem, který mnohokráte veřejně nemluvil pravdu. Nemám problém s hokejem. Hokej mám rád. Prostě nevěřím Maroszovi, ale také nemám rád, když protistrana nevidí navrženou smlouvu, přesto má činit kroky, které mohou být pro ně existenčně likvidační. To zavánělo podrazem. Nikde nepíši, že nemám problém s dotací, smlouvu jsem chtěl nechat prověřit kamarádem právníkem. Jen pro sichr.
Smlouva byla i zastupitelům zaslána pozdě a chtěl jsem jí jen odložit, což by pomohlo všem, jak hokejistům, tak i nám. Chránit jsem chtěl obě strany, více však město, za něj jednám a za něj nesu svůj díl odpovědnosti.  Nechápu proč je to nazýváno obstrukcemi. Já také netvrdím, že jste záměrně poslali smlouvu pozdě, tak aby o ní nemohli jednat členové v klubech, nebo zástupci na kulatém stole.
Prosím nepleťte si právní kroky, nikoho jsem nežaloval, podal jsem podnět pro možné porušení zákona. Nejsem sám kdo si něco podobného myslí, zeptejte se Vašeho člena s iniciály MK. On si myslí to samé co já ( a není určitě sám), jen se to bojí říci nahlas, možná aby nenarušil koalici, nebo...
Jste první, který veřejně napsal, proč jste vy, tedy ANO 2011, iniciovali odvolání člověka z finančního výboru. Pana Sliwku jste tam zvolili a dokonce jste se jej ptali, jestli nebude vadit, že bude ve výboru finančním a ne v kontrolním. Zatím, jste to nijak neodůvodnili.
Nesoudím lidi podle stran, ale podle činů. Členům KSČM mohu jen gratulovat, že už ví, co jsem zač a mohou se tomu přizpůsobit.
Dovolím si Vám připomenout, že se nebráním osobnímu jednání. Je to jen na Vás.
Přeji vám krásné dny Chlubna
z IP 90.176.241.*** | 19.11.2017 17:23
Vůbec mě nevadí, že člen FV by mohl být z ODS nebo že není zastupitel.Proč vadí vedení města kritika?FV i KV jsou výbory ZM a jejich složení by mělo zaručit jistou rovnováhu a neovlivnitelnost.Určitě mnohá rozhodnutí nejsou dobrá pro město a občany.Proto jsou zde zvolene výbory aby na chyby upozornily.A dva členové  z
KSČ nejsou dobrým řešením.KV doporučoval aby cast dotace pro HC byla použita pro pořízení výzbroje a opravu.Proc to neni ve smlouve nebo dodatku?

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se