Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Sedmdesát pět

Přesně tolik minut trvalo mimořádné zastupitelstvo svolané na 23. března a to včetně desetiminutové přestávky.

I když jsme dopředu říkali, že nemá cenu se scházet dopoledne na jednu hodinu a platit náhrady mzdy zastupitelům za to, že nejsou v práci. Bylo to jako házet hrách na stěnu. Prostě a jednoduše, kdo nechce slyšet, neslyší.

Zastupitelstvo začalo v devět hodin. Pro dopolední zastupitelstvo existoval jediný důvod, zastupitelstva musí být v pondělí, neb to koaliční zastupitelé slíbili panu poslanci Hájkovi a v odpoledních hodinách už měl Kulturní dům svůj program, který se těžko mění. Pondělní jednání mělo, ještě krásnou dohru, ale o tom později.

Na programu byly hlavně dotace klubům, spolkům a organizacím, které prošly bez připomínek. Občas byl chaos s prohlášením o střetu zájmu, ale i to dopadlo dobře. Celé jednání řídila první místostarostka paní Potyšová, pan starosta odjel na jiné setkání. Musím uznat, že paní místostarostka jednání, až na jednu maličkost zvládla velmi dobře. Pro některé konečně i promluvila.

Zastupitelstvo schválilo hlasy všech přítomných zastupitelů, podporu sdružených hornických odborů ve věci snížení věku odchodu do důchodu pro hlubinné pracovníky. Tento bod jednání byl zařazen na návrh nás - NEZávislých.

V interpelacích jsme požádali o zaslání koncepce parkování, bez které nemohla koalice rozhodnout o parkování u Esamu a knihovny na ulici Rydultowská. Rada rozhodla už v únoru o změně a pokud máme dobré informace, tak koncepce ještě neexistuje.   Následně jsme požádali o změnu vyhlášky města, která řeší výkup (vlastně nevýkup) kovů, tak aby odpovídala zákonu a vyhlášce ministerstva. Výkup kovů by měl být opět dovolen, jen peníze nebudou na ruku, ale na účet.

Poslední interpelace žádá odhlučnění pro domy na křižovatce Na Olmovci a Okružní, kdy auta jedoucí z Dětmarovic  stojící na červenou zhoršila svým hlukem a spalinami bydlení majitelů domů.

Ještě jsem si dovolil poznámku, že zastupitelstvo muselo být v pondělí dopoledne a to kvůli tomu nejdůležitějšímu člověku, který v Orlové vlastně ani fakticky nebydlí, který dokonce jednání zastupitelstva opustil. Ten důležitý člověk je pan poslanec Hájek. Také jsem řekl, že kdysi jsme mohli jednat sedm dní v týdnu, vlastně v kteroukoliv dobu, teď tedy jen pondělí. Chtěl jsem, aby se koaliční zastupitelé zamysleli, jestli je nutné, kvůli jednomu člověku a vlastně nekonfliktním bodům, které jsou ku prospěchu mnoha Orlováků se scházet jen v pondělí.  Osobně by mě zajímalo, kolik nás to stálo navíc, než kdyby bylo třeba ve čtvrtek odpoledne.

Mělo to ovšem dohru. Odpoledne telefon. Pan poslanec Hájek. Znělo to nějak takto: „Prosím Chlubna.“ „Dobrý den pane Magistře, mí kolegové mi řekli, že jste měl směrem ke mně nějaké připomínky.“  Chlubna: „Pane Hájku, to vaši kolegové špatně pochopili, ta kritika směřovala k nim, že bylo svoláno zastupitelstvo kvůli jedné hodině na dopoledne“. Hájek:„ Já jsem své kolegy poprosil, aby řádná jednání zastupitelstva byla v pondělí, kdy jsem v Orlové, mimořádná mohou být kdykoliv, když jsem dnes viděl, že už je konec, tak jsem odešel na stejné jednání jako pan starosta.“ Chlubna: „ Jde o to, že chcete šetřit, děláte na toto téma prohlášení a tady musíme platit náhrady, které vedení zdůvodňovalo tím, že jen kvůli Vás musí být zastupitelstvo v pondělí a kulturák už měl odpoledne obsazeno“.  Hájek: „ Víte, tento týden mám poslanecký týden, kdy poslanec je ve svém regionu a jezdí mezi lidi, takže tento týden to mohlo být kterýkoliv den, stačilo mi jen zavolat“.  Rozloučili jsme se.

Teď  se jen zeptat, proč bylo jednání zastupitelstva v pondělí dopoledne? Když ten jediný důvod, který nám říkali, vlastně neplatí.

A má cenu se vůbec ptát?

Mgr. Miroslav Chlubna
31. března 2015

Sedmdesát pět

z IP 89.176.29.*** | 4.4.2015 18:34
Zastupitelstva odpoledne tak, aby lidi měli možnost se na ně jít podívat už fungují snad všude. Jednou to bude i v Orlové. A že se tím ušetří i spousta peněz, to je jasné. Neplatily by se zastupitelům refundace mzdy a museli by v práci normálně makat, ale to se většině asi nechce. Tak za ně musí v práci makat ostatní. Že zrovna "makající" a peníze "šetřící" ANO zablokovalo konání zastupitelstev odpoledne je jejich velká chyba. Snad ji s Hájkem napraví.
z IP 91.103.166.*** | 4.4.2015 22:18
Dobrý den, ANU bych to nevyčítal, rozhodující slovo měli lidé z ČSSD. ANO již několikrát podpořilo věci z neznalosti, pak se i sami divili, že to tak odhlasovali. Lidé z ČSSD vědí, že lidé z ANO tomu moc nerozumí, a notně toho využívají. Teď jde jen o to, kde je ta konečná míra, ať u jedněch nebo u druhých. Co je nejhorší, že vždy na to doplácí Orlová a její občané. Lidé z ANO prostě nevěděli, do čeho jdou.
Odpolední jednání patří, podle mě, již mezi standardní, dokonce bych je dělal mimo úřední dny.
Potěšitelné je, že je záznam z jednání. Mně by stačil sice jen zvukový, což nás přijde nejlevněji, ale nevadí mi ani video záznam.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se