Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Spalovna ano či NE!

Se zájmem jsem si přečetl článek v posledních Orlovských novinách č. 9. O spalovně, vlastně Krajském Integrovaném Centru nakládání s odpadem v Karviné. Podle tohoto článku získá Karvinsko ne spalovnu, ale moderní čističku vzduchu.

Vždyť všechno je tak krásné, sníží se polétavý prach, uloží se méně odpadků na skládku, vyrobí se teplo a elektřina. Tak kde je vlastně problém?

1. Možná se sníží množství polétavého prachu, ale jedině v případě, že teplárna v Karviné omezí svou výrobu a bude brát teplo ze spalovny. Prosím doprava tu není řešená, ta nepatří ke schvalovacímu procesu, jak mi bylo osobně řečeno na veřejném projednávání o umístění staveb v Karviné. Ano pokud bude mít Dalkia stejné množství zákazníků omezí provoz teplárny, proč ale vycházejí na světlo jednání zástupců Dalkie s novými odběrateli. Když bude mít nové odběratele, nebude nucena omezit provoz a množství polétavého prachu bude větší.

2. Proč v komíně má budoucí spalovna tři komínové roury, když budou jen dvě linky? Od počátku se plánuje prostor na tři linky, ale aby stavba byla vůbec povolena, budou se nejprve stavět linky dvě a pak se přistaví třetí spalovací linka. Pokud bude třetí linka postavena, zvedne se množství polétavého prachu nad současný stav. Druhým paradoxem je že teď spalovna je stavěna na maximum co lze spálit z odpadů v kraji. Odpad se loni dokonce snížil, proti dřívějším letům. Kde budeme tento odpad brát. Moc se o tom nemluví, ale zájem mají příhraniční obce z Polska, Olomouc také není daleko, takto bych mohl pokračovat, dokonce projevilo zájem i Brno a i Německé spolkové republiky, ale dnes to jsou jen spekulace. Všichni to popírají, ale k naší kapacitě, stačí jen linky dvě a ty budou horko těžko rentabilní. Takže třetí linka pomůže k rentabilitě tohoto kolosu.

3. Proč se v článku nehovoří o navýšeném množství těžkých kovů a dioxinů v ovzduší, když tyto látky jsou pro zdraví lidí mnohonásobně nebezpečnější než polétavý prach. Tuto skutečnost potvrdili zastánci spalovny na veřejném projednávání v Havířově a je zaznamenána Českým rozhlasem. Jenom pro informaci, jsme oblast s největším nárůstem nemocí s rakovinou a máme nejvíce lidí postižených respiračními chorobami. Co se asi stane po spuštění spalovny. Určitě tenhle podíl lidí klesne.

4. Když by se stalo a teplárna by omezila provoz, spalovna byla spuštěna a fungovala by bez problému a stalo by se, že se sníží polétavý prach. Co s tímto udělá provoz padesáti až stovky kamionů denně, kteří budou jezdit do spalovny. Sice jenom v pracovní dny. Určitě jejich motory vyčistí vzduch. Havířov si vyjednal, že jeho městem nesmí projíždět auto do spalovny, pokud nejsou jejich, nebo z jemu pověřených obcí. Kudy tyto kamiony pojedou od Ostravy, Opavy, Bruntálu. Nejvýhodnější cesta je přes Petřvald a Orlovou po ulici Ostravské.

5. Odpadu, který se spálí tady ve spalovně, se jen tak nezbavíme, tyto spaliny budou z části použity na základ cest chodníků apod. Podobně to fungovalo myslím v Teplicích, nebo Ústí, proč tam mají dnes hygienicky závadný chodník, který je zdraví nebezpečný. Asi to nebude asfaltem. Tento popílek si budou moci koupit i občané okolních měst, tak jako ve výše uvedených městech. Bude prokazován jako nezávadný. Proč tedy je teď jinde závadný. Jak bude, tento kontaminovaný popílek zdraví prospěšný našim občanům.

6. Když popílek neprodáme, uložíme jej na skládku v Horní Suché. Bude se ho tam ukládat až 60 tisíc tun ročně. Dnes ještě samy zastánci nevědí, jestli bude tento odpad bezpečný, to prý prokáže až provoz. Ale všude je napsán jako ostatní zdraví neškodlivý odpad. Jak si mohou být tak jistí. Po uložení, co udělá tento odpad se spodními vodami. To si již dnes uvědomuje i starosta Horní Suché, který podal své připomínky proti spalovně.

7. A co se vlastně bude ve spalovně spalovat? Všechno co vyhodíme. Spalovna nebude mít třídičku odpadů. Třídit mají občané a obce. Kdo z obcí, které budou vozit odpad do spalovny má dnes třídící linku. Kdo jí v dohledné době bude zřizovat a kde na toto vezmeme peníze. Tak za to že někdo vydělá prodejem tepla a elektřiny nám se nejspíše zvednou poplatky za odpad, nebo město bude doplácet na svoz odpadů.

Ještě hloupí dotaz, co lépe hoří rohlík nebo papír? Samozřejmě papír, ale mi tam budeme spalovat všechno. Dnes kupříkladu 30% odpadů tvoří biologický odpad (Jídlo, větve, apod.), toto se dá zužitkovat kompostováním. U nás se to spálí.

8. Jak je to s využitím odpadů k výrobě energie? Ano zákon to připouští, ale jako čtvrtou možnost. Jako první máme odpadu předcházet.  Za druhé máme jej připravit k opětovnému použití. Za třetí recyklace. A až za čtvrté energetické využití. K tomuto se má sáhnout až si takříkajíc sáhneme na recyklační dno. Tím se myslí, že vše co lze znovu použít, nebo z recyklovat se z odpadu odstraní a pak jej lze spálit. S tím se jaksi nepočítá.

9. Abych spalovny jen nehanil, líbí se mi využití spalovny ve Vídni, mají je tam tři a čtvrtou staví, což při počtu obyvatel je jedna na 425 tisíc obyvatel. Jenže tyto jsou vždy určeny jen pro odpad, který vznikne v místní části, lidé díky tomu mají levné teplo. Proč se u nás bude spalovat odpad z celého kraje a jak se to projeví v peněženkách občanů? Spalovat u nás se to bude asi pro to, že u nás je vzduch již dnes špatný, tak proč ještě mu nepomoci. Lidi z toho nebudou mít žádný užitek, proč by si výrobce, koncový distributor tepla snižoval svůj zisk. Jediné co bude tak města získávají kompenzace. Karviná 100 milionů, Havířov chce 130 milionů a různí volení zástupci místa v dozorčích a správních radách, samozřejmě za úplatu. Lidi tedy jedno získají a to možnost větší nemocnosti a vyšších úhrad ve zdravotních zařízeních. Proč myslíte, že Moravskoslezský kraj má největší odliv obyvatel a kraji je na tom nejhůře bývalý okres Karviná. Určitě na jednom z prvních důvodů bude životní prostředí. Vždyť mi žijeme v nejhorším místě v Evropě, co se týče znečistěnosti vzduchu.

Jsem pro spalovnu, ale malou místní pro náš odpad, třeba i okolních měst (bývalí okres Karviná máme necelých 300 tisíc obyvatel, což trošku odpovídá počtu obyvatel na jednu spalovnu ve Vídni). Využijme odpad k teplu elektřině, ale až po vytřídění. Co je ale důležité, prvně se nás mají zeptat, jestli chceme spalovat odpad třetině republiky. Ale je toto ani nenapadlo, vždyť i název spalovny je schovaný za krásná slova Krajské Integrované Centrum nakládaní s odpadem, kdo by za tím hledal obyčejnou Spalovnu.

Mgr. Miroslav Chlubna

Spalovna ano či NE!

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se