Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Starosta?

Při procházkách Orlovou mě často zastavují známí, kamarádi, spoluobčané a ptají se mě na některé události, o kterých se doslechli. V poslední době je to otázka „proč neodvoláme starostu města“. Vždyť to bylo i v novinách!

Sám mám několik důvodů proč starostu odvolat a jeden z nich je víc než závažný, alespoň si to myslím. Vždy se však občanů ptám: „Proč jej máme odvolat?“

Ptám se tedy stejně i svých spoluobčanů „máme navrhnout (nebo nenavrhnout) odvolání starosty“?  Vyjádřete se prosím v anketě pod článkem.

Druhá otázka „proč by se měl podle Vás odvolat, nebo proč by měl zůstat ve funkci dále“? Napište nám do komentářů Vaše důvody. Komentáře jsou anonymní a stačí vyplnit jméno, nebo přezdívku a zadat ověřovací součet. Upozorňujeme, že sprosté komentáře mažeme.

Mgr.Miroslav Chlubna

2. června 2013

Jste pro návrh na odvolání starosty?

  1. Ano 422
  2. Ne 340

Starosta?

z IP 91.103.166.*** | 3.6.2013 06:17
Toto město má všechny své problémy především pro nekomunikativnost starosty. Potom se nic neřeší! Jasným příkladem je třeba Humanizace centra města. Za jeho dvě volební období městu zásadně klesnul jeho počet obyvatel. Je hlavním viníkem odvolání nejlepšího ředitele SMO - Ing. Kotaby a dosazení Ing. Roika, který to přivedl na buben. Málem jsme přišli o nemocnici do které chce nastěhovat tu jeho rehabilitaci. Věděl jako jeden z prvních o defraudovaných 5 mil. Kč z městského rozpočtu a pokud to ostatním zastupitelům u projednávaného rozpočtu neřekl, že tam chybí ty peníz,e tak je podvedl a on je tím pádem podvodník. Pod jeho vedením je odpovědný za porušení usnesení ZM Orlová (opakovaně). Neopodstatněné zadlužování města. Ve věci přesunu LŠU na gymnázium se nezajímá o faktický stav a místo, aby na kraji zabojoval, ať má 30-ti tisícové město samostatnou školu tohoto typu! O „šuškandě“ o pobraných provizích  - viz. kanalizace se nebude třeba snad ani rozepisovat.
z IP 193.86.67.*** | 3.6.2013 08:09
No to je fakt. Starosta Michalík ten se nevejde do dveří s nikým, ať je to předseda osadního výboru, nebo ředitel SMO. Amos zapomenul na:
Cenu tepla která je pro lidi v Orlové úžasná! Automaty v Domě kultury - skvělé! A ty ubytovny v Orlové Potuběn na to má velký podíl, protože on to Ojhovi v průmyslové zóně protlačil. na půl s Mojžíškem. A tak dobrý lékař, aby jezdil na dovolenou do Brazílie, tak to taky není. Tak odkud na to bere?
z IP 193.86.67.*** | 3.6.2013 08:16
Zapomenul jsem na Orlovské noviny! To není pro lidi. To je hnus a propaganda. Taky se na tom pan starosta významě podepsal!!!
z IP 90.176.44.*** | 3.6.2013 21:38
Nejen starostu,ale hlavní veš Mojžíšek patří už odvolat
z IP 193.86.67.*** | 5.6.2013 07:23
Není vám divné, že dosud není v anketě ani jediný člověk proti odvolání starosty? Jak typické praktiky pana Chlubny.
z IP 91.103.166.*** | 5.6.2013 22:32
Vážený pane Ondro, do anket nijak nezasahuji. Dokonce jsem do žádné z anket na těchto stránkách ještě nehlasoval.
Tyto ankety nám slouží a nejenom ankety, ale i komentáře, k zjištění názoru našich spoluobčanů a i Vy máte šanci zde hlasovat a předpokládám, že budete hlasovat, tak jak to cítíte.
Také mě překvapuje, že je to tak jednoznačné, ale i toto o něčem vypovídá. Děkuji za Váš názor a přeji krásné dny Miroslav Chlubna.
z IP 77.93.216.*** | 6.6.2013 15:44
starosta by měl mít jistou sebereflkexi a odstoupit sám. Jinak ubližuje orlovské čssd a myslím si že je to taky záležitost čssd aby si uvědomila, jak ji poškozuje setrvání člověka, který má nemalý podíl na ostudě smo, ve funkci starosty. To bude ještě rok stříhat s úsměvem stužky a dělat že nic? Samozřejmě že by se měla o odvolání postarat hlavně čssd. Jinak budou do voleb k smíchu.
z IP 193.86.67.*** | 7.6.2013 09:14
Odvolat Michalíka je jedna věc. Druhá je, kým ho nahradit.
Dláždíte cestu Kučovi, toho opravdu chcete starostou? A řešit tak už vlastně jen jeden rok?
z IP 91.103.166.*** | 7.6.2013 18:05
kterému Kučovi, staršímu, mladšímu? No a co. Znamená to snad, že neplatí, "každý je nahraditelný"? To snad né. Hůř být nemůže a jestli to Kuča posere tak půjde taky od válu. Někdo se najde. Jen se nebojte. Michalík tam opravdu v zájmu ČSSD nemůže zůstat.
z IP 78.45.196.*** | 8.6.2013 11:36
TO: miki
Takže za špatného ještě horšího. Ale, přijít s tím, aby se to konečně vyřešilo, to nechceš pochopit. Zvlášť, když je jasné, že odvolání osnuje právě Kuča a když se ptáš, tak starší.
z IP 90.176.44.*** | 18.6.2013 17:24
Úvodní stránkaFórumTÉMAč.1
18. června 2013, 08:30 hod.
reakce - Orlovské noviny č. 11
ON č. 11 ze dne 7. 6. 2013
24. dubna 2013 jsem se zúčastnila zasedání zastupitelstva města včetně diskuse o revitalizaci náměstí a přijetí úvěru ve výši 50 milionů. Vzhledem k nejasnostem kolem garance financí na revitalizaci náměstí jsem přislíbila, že se pokusím domluvit schůzku na Ministerstvu financí. Ta se uskutečnila 31. května.
Na pátek 7. června jsem za pomoci zastupitelky Naděždy Kubalové pozvala do své poslanecké kanceláře představitele jednotlivých stran a hnutí zastoupených v orlovském zastupitelstvu, včetně místostarosty Mojžíška, a podrobně je seznámila s tím, co zaznělo na jednání na Ministerstvu financí. Na konci schůzky mi jeden zastupitel ukázal čerstvý výtisk radničních Orlovských novin a v nich článek s hanlivým titulkem „Poslankyně naprosto nepochopila problematiku“, podepsaný „vedením města Orlová“.
Článek v Orlovských novinách obsahuje nepravdy a polopravdy a vůbec nereaguje na to, co bylo řečeno při jednání na Ministerstvu financí. Je to tedy spíše vedení města, které dosud nepochopilo, která bije, a navíc mne viní z nepochopení a ze lží.
Vedení města v článku tvrdí: „… není pravdou, že město nemá doklady na přislíbenou dotaci.“ A dále, že: „Meziresortní komise … projekt doporučila k realizaci a k vypsání veřejné zakázky.“ Ano, komise doporučila, ale garantem celé akce je ministerstvo financí, které každý jednotlivý projekt posuzuje a vyhlašuje výběrové řízení na dodavatele. To trvá v průměru 6 – 8 měsíců. Pokud bude projekt obsahovat nějaké podzemní garáže a domy, nemusí ho vedení ministerstva vůbec schválit. Ve fondu krom toho peníze rapidně ubývají, na všechny plánované projekty se nemusí dostat. Má-li radnice doklady garantující dotaci, ať je tedy ukáže veřejnosti nebo aspoň zastupitelům.
Vedení města v článku dále dokládá mé nepochopení problematiky na tvrzení, že se do řízení na provozování dvou polyfunkčních domů přihlásilo 5 zájemců. Dále však píše, že tento stav platil do loňského roku. Ano, upozorňovala jsem, že město připravuje budoucí realizací podle starých podmínek a domněnek, které již neplatí.
Podobně ilustruje vedení města mou údajnou neschopnost na jádru problému: „Není možno použít původní model třístranného financování v době stavby.“ Přesně tak, pane starosto a místostarosto, na váš nerealizovatelný záměr jsem ve své Poslanecké klekánici poukázala.
Vedení města v článku ze 7. června uvádí, že cena výstavby obou polyfunkčních objektů se odhaduje na 90 mil. Na jednání 31. května na MF však místostarosta Mojžíšek ukázal dokumentaci, že tyto objekty budou stát okolo 110 milionů.
Radniční článek dále apeluje, abych byla nápomocna urychlením všech kroků na Ministerstvu financí. Právě proto jsem dojednala schůzku na MF 31. května. Víc udělat nemohu. Urychlení by bylo možné, pokud půjde o náměstí bez podzemních a nadzemních staveb, tedy o vydlážděnou základovou desku se zelení, s osvětlením a třeba i se základy pro kašnu, může padnout rozhodnutí velmi rychle a můžeme vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele. Pokud bude projekt obsahovat nějaké podzemní garáže a domy, nemusí ho vedení ministerstva vůbec schválit. Ve fondu krom toho peníze rapidně ubývají, na všechny plánované projekty se nemusí dostat.
Ministerstvo financí hradí veškeré náklady související s úpravou podzemí a povrchu. V podstatě by zaplatilo celé náměstí včetně dlažby, přívodu elektřiny a vody atd. S nejvyšší pravděpodobností však nesmí uhradit podzemní garáže s výtahem, které chce na náměstí vybudovat vedení města. Město by také muselo uhradit plánované, ale zbytečné polyfunkční domy, pokud se opravdu budou stavět. Město počítá s jejich financováním z úvěru.
„Čekáme, až dostaneme projekt. Naše ministerstvo ho posoudí a kalkulaci rozdělí na náklady uznatelné v rámci pravidel Meziresortní komise MF a MPO z roku 2010, které bude platit stát, a náklady neuznatelné, které bude platit město samo,“ vysvětluje ing. Jaroslav Zima, vedoucí oddělení ekologických škod ministerstva financí. „Pokud půjde o náměstí bez podzemních a nadzemních staveb, tedy o vydlážděnou základovou desku se zelení, s osvětlením a třeba i se základy pro kašnu, může padnout rozhodnutí velmi rychle a můžeme vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele. Pokud bude projekt obsahovat nějaké podzemní garáže a domy, nemusí ho vedení ministerstva vůbec schválit. Ve fondu krom toho peníze rapidně ubývají, na všechny plánované projekty se nemusí dostat.“
Starosta Jiří Michalík a místostarosta Radislav Mojžíšek na jednání zopakovali, že chtějí předložit projekt včetně podzemního parkoviště a polyfunkčních domů. Argumentují anketou, v níž 1 200 občanů v roce 2008 vybralo z předložených architektonických návrhů právě tento. Naproti tomu poslankyně Drastichová, která kousek od náměstí bydlí, považuje projet za předimenzovaný a zbytečně nákladný. „A co znamená 1 200 odpovědí v poměru s počtem všech obyvatel Orlové, kterých je přes 30 tisíc?“
Drastichová dále upozorňuje: „Od pana místostarosty jsem se dozvěděla, že projektovaná cena je 290 milionů korun. Z nich by podle předpokladu města měl stát zaplatit 174 milionů a město 116 milionů. To jsou obrovské peníze!“
Místostarosta Mojžíšek proti tomu argumentuje: „Předpokládáme, že v době ekonomické krize firmy nabídnou zhruba poloviční cenu a město by zaplatilo jen 50 milionů korun. A máme příslib od soukromého developera, že domy koupí.“
„I 50 milionů zatíží rozpočet města neúnosně,“ nehodlá se Drastichová smířit s rozhazovačným záměrem. „A co když o domy nakonec nebudou mít zájem ani kupci ani nájemci a zůstane městu na krku se všemi náklady na jejich provoz?“
Zdá se však, že vedení města jde za svou gigantickou představou náměstí i přes... Naštěstí ne přes mrtvoly, ale přes stromy. Byly totiž pokáceny tři stromy, které vadí navrženému projektu náměstí. „Orlovská radnice asi nalezla způsob, jak obejít platnou legislativu, tak aby výstavbě náměstí dle jejích představ nic nebránilo,“ komentuje likvidaci stromů Radim Lapšanský, předseda občanského sdružení Orlovák. Podle mluvčí města Nataši Cibulkové však došlo k havárii kanalizace a kvůli její opravě bylo kácení údajně nutné.
Jaké náměstí chtějí, by měli jasně a nahlas říci občané Orlové. Zda jednoduché, ale hezké – se zelení, kašnou, lavičkami, které by téměř celé zaplatilo ministerstvo financí, nebo megalomanské s podzemními garážemi a polyfunkčními domy, kvůli nimž by se město muselo zadlužit.
Orlované, přijďte na zastupitelstvo ve středu 19. června a vyjádřete svůj názor.
Mgr. Jana Drastichová,
občanka Orlové
a poslankyně Parlamentu ČR
za Moravskoslezský kraj

Více zde: www.orlovak.com/temac-1/

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se