Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Střet

Každý den se kolem nás odehrává mnoho střetů. Některé z nich výrazně ovlivňují náš život, jiné vůbec. Doufám, že střety o kterých tu budu psát, Váš život ve špatném slova smyslu ovlivňují co nejméně.

Před pár dny (7. a 8. října) jste měli možnost jít k volbám. Při této akci měl probíhat střet myšlenek a vizí. Vy, občané, jste si podle toho měli vybrat. Následně si určitě všímejte, jak se kdo chová po volbách. Jestli jste naletěli na sliby nebo kandidující plní to, co mají v programu. Například si všimněte, jak rychle se v Ostravě z nezávislého kandidáta na senátora stal člen klubu ODS.
Také si vzpomeňte, jak často tu před dvěma roky byl pan Sušil, když žádal náš hlas. Teď na nás zapomněl. V Orlové se neukáže… Kde jsou jeho sliby? Nikde. Má své jisté, tak proč se snažit. A jestli si to nepokazí u mocných, kteří schvalují jeho kandidaturu, tak se nám bude připomínat zase rok před volbami a žádat nás znova o náš hlas.

Problém je, že nejde o vize a o program. Skvělý je ten, co toho hodně naslibuje a doufá, že se na sliby zapomene, nebo ještě lépe bude nám tvrdit, že on to chtěl, ale ostatní to nedovolili. Že nemluví pravdu, by dokázalo, jak hlasoval, co navrhoval a podporoval. Kolik lidí, voličů, si tyto informace vyhledá?

Přesto je to správně, že občan má právo vyjádřit svůj postoj vhozením volebního lístku do urny a vždy budu říkat, že je nutné k volbám jít, své právo využít.

Střet osobností nebo rádoby osobností. K tomuto se schyluje na každém pracovišti, kde jsou lidé, kteří si o sobě myslí, že mají na víc a nejsou doceněni. V Orlové právě podobný střet vrcholí.  Víc jsem o problému napsal v článku korupce. Dvě ženy, které stály po boku na jedné kandidátce, se už nemusí. Obě se mohou bát, že přijdou o vliv, místo, dobrý plat.  Jenže ani jedna z nich nebo minimálně jedna z nich si neuvědomuje, že nejde o ně, ani o to, kam koho posadíme a za jakou odměnu. Na prvním místě musí být vždy zájem Orlové a jejich občanů. A na toto se již dávno v koalici zapomnělo.

Hlavní je, co je dobré pro ně, ne pro lidi, ne pro město.

Největší problémem koalice je střet zájmů. Vím, že i já jsem měl střet zájmů a vyřešil jsem ho ve chvíli, kdy společnost byla konsolidovaná a byl čas uvolnit místo jiným. Ten, kdo se o dění v Orlové zajímá, není překvapen. Dnes je to ale s tím střetem zájmů hrozné. V radě města máme lidi, kteří jsou na sobě závislí dokonce tak, že by se jim mohl pokazit i jejich byznys.  Právně je vše v pořádku, ale kde je etika? Přece není možné, aby v radě byli lidé, kteří šéfují odboru města nebo městské společnosti nebo příspěvkové organizaci. Vždyť rozhodují sami o sobě. Předpokládejme, že se zdrží a nehlasují, když se v radě projednává materiál, který se týká jejich odboru nebo organizace. Jenže tyto věci se předjednávají a může to fungovat i tak, že když já zvednu ruku pro to, co vyhovuje jemu, tak on příště zvedne ruku pro mě.  Proto se jako první ztratilo z jednacího řádu adresné hlasování radních, i když je součástí koaliční dohody.

Střet zájmů se prohlubuje. Jeden z radních půjčil, tedy jím vlastněná společnost, peníze funkcionářům fotbalu ( sdělil nám to starosta na jednom z kulatých stolů), tak aby dosáhli na městské peníze. Může teď tento radní hlasovat, třeba pro ukončení smlouvy fotbalistům? Jak se bude ptát, před tímto hlasováním v zastupitelstvu, vrátí se mi půjčené peníze? Je toto nejlepší pro město nebo je toto nejlepší pro mě? U sjednání půjčky také mohl být slib, že když si půjčíte ode mě, tak já zařídím, že bude smlouva o dotacích ze strany města plněna bez problémů. Co když je to podobné i s hokejem a je tam podobná půjčka?

Nevím, ale myslím si, že tohle lidé hlasující pro dnešní koaliční strany nechtěli. Myslím si také, že ač chceme nebo nechceme, naše činy mluví za nás a voliči to nám všem jednou spočítají. Jen je špatně, že se neřeší problémy města, tak aby se jeho občanům lépe žilo, a to je to nejhorší.

Mgr. Miroslav Chlubna
30. listopadu 2016

Střet

z IP 78.108.157.*** | 4.12.2016 17:23
Vážený pane magistře,
pan senátor Zdeněk Nytra byl od počátku kampaně podporován ODS. Proto není nijak překvapivé, že vstoupil, stále jako nezávislý, do senátorského klubu ODS. Nemohl kandidovat za žádný politický subjekt nebo hnutí, jelikož služební zákon tuto záležitost zakazuje lidem, kteří jsou ve služebním poměru. Pan podplukovník Nytra je ředitelem Hasičského záchranného sboru MSK. Proto Vaše kritika není opodstatněná.
z IP 91.103.167.*** | 6.12.2016 23:10
Vážený pane bakaláři, o kolik hlasů by měl pan „nezávislý“ kandidát více nebo méně, kdyby řekl, že je kandidátem s podporou ODS a TOP? Je to přesně ten případ, nějak ten zákon ošulím a s tím i možné voliče. Už podle Vašeho vyjádření pan Nytra nebyl nezávislým kandidátem, jen si na něj hrál a tím jen zneužil pojem Nezávislý. Můj vlastní úsudek je, že přiznání podporovatelů ze strany ODS a TOP by mu hlasy jen ubralo a možná by se nestal senátorem.
z IP 109.231.191.*** | 7.12.2016 11:19
Striktně se distancuji od tvrzení autora článku: "Střet zájmů se prohlubuje. Jeden z radních půjčil, tedy jím vlastněná společnost, peníze funkcionářům fotbalu ( sdělil nám to starosta na jednom z kulatých stolů)"Na kulatém stole jsem pouze potvrdil, že funkcionáři fotbalového klubu si vzali osobní půjčku. U kterého bankovního ústavu a za jakých podmínek jsme nesdělil. Velmi mne mrzí, že autor článku si domýšlí souvislosti a šíří informace, které jsou dle mého názoru bankovním tajemstvím. Tomáš Kuča

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se