Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 354
  2. Ne 418


Třetí setkání

Na pondělí devátého února bylo svoláno třetí zasedání zastupitelstva města Orlová. Ve středu 6.2. byl starostou města svolán kulatý stůl. Můj komentář se bude věnovat oběma bodům.

Na kulatý stůl jsme za NEZ přišli já a Kateřina Plintová. Šli jsme oba, protože já jsem tam bohužel nemohl zůstat až do konce jednání, tak abychom měli ucelené informace. V podstatě tam byli ve dvojici všichni představitelé stran a hnutí (ČSSD, ANO, NEZ, VOLÍM ORLOVOU) kromě zástupců KSČM A KDU-ČSL.

Na počátku kulatého stolu jsme řekli, že koalice nesplnila slib týkající se zasílání materiálu k jednání zastupitelstva deset dní předem. Tvrdili, že to není problém. Problém to byl, neboť termín je pro úředníky závazný a sami jsme si jej odhlasovali. Dobrá vůle to nenapravila. Proto jsme se na tomto jednání domluvili, že koalice připraví materiál se změnou termínu na stůl a zastupitelé to odhlasují.

Na zastupitelstvu se materiál neobjevil, prý stačí, když to změní paní tajemnice úřadu. Pak by mě zajímalo, proč o těchto věcech závazně hlasujeme „Schvalujeme“, když to pak může změnit tajemnice. Zastupitelstvo je prý nejvyšší orgán obce?

Jedním ze zajímavých bodů bylo zrušení Bezpečnostně preventivního fondu. Na kulatém stole nám bylo řečeno, že je to na žádost městské policie. V důvodové zprávě to nebylo. Následně mi volal pan Galia(radní za ČSSD  a příslušník městské policie) a vysvětlil mi, že fond je v čerpání těžkopádný a hlavně z něj nikdo nečerpá, dokonce mi řekl, že peníze dostanou do rezervního fondu, kde se tyto uvedené nedostatky odstraní. Zásadně s tímto nemohu souhlasit. Zrušit fond bez náhrady je velká chyba. Proč se peníze z fondu nedaly ihned do rezervního fondu městské policie.  Proč rušíme nástroj, který měl pomoci řešit bezpečnost ve městě, kdy jedna strana ve vládnoucí koalici označila bezpečnost jako jednoznačnou prioritu a druhá to prostě vyřeší. Proč se nehledalo jiné řešení, proč se musel fond ihned zrušit. Kolik dostane městská policie do svého rezervního fondu, tedy jestli vůbec vznikne. Je nutné také napsat, že prostředky z rezervního fondu může použít velitel MP bez vědomí rady a zastupitelstva do výše 300 tisíc korun na jednotlivou akci. Mohly se platit priority města, tak jak to Rada města nachystá a zastupitelstvo odhlasuje, teď to může být jinak a to bez ohledu na to , kdo bude velitel MP.

U bodu jednání „Nedokončené investice z roku 2014“, jsme avizovali, že budeme chtít zavázat radu města, aby byl podán podnět k trestnímu stíhání, že se někdo nechoval s péčí řádného hospodáře, nebo jinak porušil zákon. U podzemních garáží na páté etapě jsme v době minulé (myslím tím město) uzavřeli smír se stavebníkem, který udělal nějaké opravy na objektu a zaplatil městu 300 tisíc korun. Nás bude stát oprava asi 15 miliónů. S tímto byl souhlas, jak na kulatém stolu, tak i na zastupitelstvu.

Nejdéle projednávaným bodem zastupitelstva byl bod předložený NEZ, a to řešení parkování na zpoplatněných parkovištích na ulici Rydultowská. Starosta na kulatém stole řekl, že závory půjdou pryč, ale že rada bude hledat koncepční řešení ve spolupráci se strategickou komisí. S tím byl z naší strany souhlas. Tak jsme se shodli, že projde bod 1.1. Odstranění závor nejpozději do 31. srpna 2015. Ostatní body se hlasovat nebudou a bude předložen protinávrh, který měl zavázat radu, že do konce června předloží koncepci parkování. Jak to bylo, si můžete prohlédnout na videu, které je umístěno ZDE.
K tomuto bodu je nutné ještě napsat, že je mi vytýkáno, že jsem chtěl dražit parkovací místa v Orlové. Ano tento návrh padl, protože se našim zastupitelům zdálo málo 3.000,- Kč za parkovací místo. Proto jsem navrhl, ať se místa třeba draží, počáteční cena by byla na těch 3.000,- Kč a kam se cena pronájmu dostane, uvidíme. Hlavně se uvidí, kolik jsou Orlováci ochotní za parkovací místo zaplatit. V Ostravě se takto draží nájemné.

Jen pro úplnost na strategické komisi zaznělo, že parkoviště zůstanou zpoplatněna. Jak to bude, uvidíme. U tohoto bodu jsem panu starostovi řekl, že kulatý stůl je na nic, když nedodržují to, co tam slíbili. Vlastně k něčemu je, koalice si myslela, že se tam vykecáme a pak již nemáme právo nic říkat, dle úsudku pana starosty. Řekl, že bych měl mlčet. Nemohu a nebudu mlčet. Lidé mají právo vědět, že to vidíme jinak a že to, co jsme slíbili, plníme. Zrušení závor jsem již dvakrát navrhoval jako radní.

Zastupitelstvo skončilo a šli jsme domů, doma jsem hodinu po skončení zastupitelstva otevřel e-mail, který mi oznamoval, že 23. března v 9:00 hod bude mimořádné zastupitelstvo. Když jsem paní sekretářce psal, proč nám to pan starosta nesdělil na zastupitelstvu a že mimořádná zastupitelstva bývala jen odpoledne, tak aby byly minimální náklady. Napsala mi, že termín vím z kulatého stolu, navíc kulturní dům má na odpoledne program.

Zjišťoval jsem u kolegyně K. Plintové, zda byla na kulatém stolu informována o mimořádném zastupitelstvu, také se to dověděla až z emailu po zastupitelstvu. Následně jsem volal Mirkovi Koláčkovi (KSČM) a ten mi řekl, že starosta se o tom zmínil, když už jednání ukončil a někteří byli již odejiti, nebo na odchodu. Paní Kubalová (VOLÍM ORLOVOU) se zeptala, jestli bude odpoledne, slíbili, že ano. V tomto duchu, jsem psal paní sekretářce, již žádná reakce.

Na jednání mají být dotace odboru školství.

Mgr. Miroslav Chlubna
15. února 2015

Třetí setkání

z IP 89.250.103.*** | 18.2.2015 12:57
Já si myslím, že největší problém Orlové je, že nemá nějaký koncept, nebo vizi jak bude město vypadat za 10, 20, 30 let. Neví se jak, by město mělo vypadat, jakým směrem se ubírat atd. Např. se přihlásí do architektonické soutěže Petra Parléře o budoucí podobu staré Orlové. Architekti si dají práci, předají návrhy a nedlouho poté se čelní představitelé vyjadřují, že projekt zřejmě skončí v šuplíku a dost možná, že navždy.Nechápu to. Do něčeho se přihlásím a pak to ignoruju, k čemu to všechno nakonec bylo?? Místo toho, aby se projekty vyhodnotili, určily se priority a určil se časový harmonogram realizace a následně se hledali zdroje pro možné financování, tak místo toho se projekt ignoruje. Atak bych mohl pokračovat do nekonečna. Je jednoduché všechno zavrhnout...., vyjjímečnější je hledat řešení.
z IP 91.103.166.*** | 19.2.2015 23:27
Dobrý den, máte pravdu. Já osobně si více vážím lidí, kteří se o něco pokusí a nevyjde to, než těch, co hledají důvody, proč to nejde.
U ceny Petra Parléře je jeden známý problém a to, že mnoho pozemků, kde se budoucí zástavba plánuje, nepatří městu, ale Asentalu (dříve OKD). Jednání budou tvrdá a podle mě už na výkup nemáme, natožpak na následnou výstavbu. To ještě nedorazily problémy, které nás čekají s restrukturalizací OKD. Přesto je moc dobře, že nějaká vize staré Orlové je.
Sám jsem pro kanadský způsob zástavby po ukončené těžbě. Těžařská společnost patřila státu a ten daroval pozemky městům s podmínkou nové zástavby. Města levně prodala lidem pozemky s podmínkou postavení domu do tří až čtyř let. Dokonce připravila pro lidi i projekty domů. Život se tam vrátil. To je jediná cesta, jak vrátit život do staré Orlové. U nás jsme opět u problému s pozemky, Asental za ně bude chtít ty samé peníze nebo podobné, jako kdyby nebyly nikdy zasažené těžbou.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se