Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Třiadvacáté

V pondělí 18. září 2017 se konalo v pořadí třiadvacáté jednání zastupitelstva města Orlová. Přišel jsem s malým, již dopředu avizovaným zpožděním. Hlasoval se bod 2.3. V tomto bodě bych byl pro, ale ještě jsem nevěděl, jestli jsou tam nějaké úpravy, tak jsem nehlasoval.

V dalších dvou bodech jednání se hlasovalo o podání žádostí na dotace. Zde jsem se ptal, jestli budeme jako město platit výměnu okem v kostele a další, když platíme církevní restituce. Jen pro jistotu, v minulosti, když ještě nebyly schváleny restituce církvím, tak jsem byl jedním z mála, který bojoval o peníze na opravu kostelní střechy. Bylo mi odpovězeno, že z našich peněz (cca 36 000 €) se platí jiné věci. Kostel se bude opravovat za peníze z EU, pokud budeme úspěšní v dotačním řízení.

Smlouva o partnerském městě Bakar z Chorvatska nebyla zastupitelstvem schválena. V projednávání tohoto bodu zazněly zajímavé postřehy z akcí partnerského města Cirkvenice. Naši členové a sympatizanti nás zavázali k neschválení smlouvy do doby, než budou naplněny postřehy z kontroly Kontrolního výboru. Já sám jsem v tomto bodu vystoupil a loboval o rozšíření partnerských měst o Slovenského zástupce. Navrhuji města Námestovo a Kolárovo. Osobně bych dal přednost Námestovu.

K partnerským městům se udála zajímavější věc. V pátek 22. září 2017 se konalo mimořádné hodnotící zastupitelstvo a jej se zúčastnili i pozvaní hosté. Byli tam zástupci partnerských měst, ale jen těch z Chorvatska a dokonce už i z Bakaru, i když smlouva o partnerství ještě nebyla schválena.. Nechci spekulovat, proč nedojeli kolegové z Rydultow, nebo Czechovic, ale není to v pořádku.

U projednávaní dodatku smlouvy s HC jsem četl úryvek z webu HOKEJ.CZ, (na konci máte odkaz a obrázek si udělejte sami, jen připomínám, že město Orlová dává každý rok do hokeje osm až dvanáct milionů korun) aby naši zastupitelé věděli, co se dělo po schválení odkupu VIP prostor. Následně jsem byl dotázán na trestní oznámení, které jsem podal na zastupitele. Vysvětlil jsem, že jsem nepodal trestní oznámení, ale podnět k možnému trestnímu oznámení, kdy státní žalobce je povinen do třiceti dní rozhodnout, jestli se případný skutek stal, nebo nestal. Já sám osobně jsem přesvědčen, že zastupitelé nejednali s péčí řádného hospodáře, rozhodnout to však může jen osoba k tomu pověřená a já to nejsem, ale jeho rozhodnutí budu respektovat. V jednu chvíli to vypadalo tak, že pokud to nestáhnu, tak mám očekávat protiútok a to v oblasti občansko- právní. Jak se vše bude vyvíjet, dám vědět.

Zajímavá byla situace v diskuzi občanů, kdy vystoupila paní za petiční výbor k zachování ZUŠ v jeho současné budově. Pořád je tendence k přestěhování ZUŠ do budovy po obchodní akademii. I kraj se musí chovat hospodárně. Důležité je, že petenti získali naši podporu, kromě jediného a to převzetí budovy ZUŠ městem Orlová. Kdyby město ZUŠ převzalo, nenastal by konec světa, ale odbor školství a hlavně financí by byl v neřešitelné situaci. ZUŠ by byla černou dírou do rozpočtu města, prostě na její provoz nemáme.

Schválil se plán odpadového hospodářství, který byl připraven velice dobře.

Neschválila se koupě Squash centra, ale o odkupu a možné ceně se bude dál jednat.

Požádal jsem vedení o vystavení faktury na 600000 korun českých a to některému z orgánů EU. Vím, vyzní to směšně, ale oni vymyslí blbost a nás to stojí peníze. Není to poprvé, co něco takového udělali. Jestliže něco obcím přikážu a je to bude stát peníze, tak jim na to mám dát i finance. Obce se mají začít bránit, neustále doplácí na státní správu.

Členové a předseda finančního výboru se opět nezvolili. Došlo to tak daleko, že pan starosta se nás zeptal, co vlastně chceme, když nehlasujeme a nikoho nenavrhujeme. Jenže nějak zapomněl, že koaliční zastupitelé svým jednáním rozbili dobře fungující finanční výbor a dodnes nevysvětili proč. Po diskuzi jsme navrhli zpět pana Mgr. Martina Sliwku, jehož odvolání z finančního výboru vedlo k rezignaci ostatních kolegů. K hlasování nedošlo. Dohodlo se, že se bude hlasovat příště a schválí se i změna jednacího řádu. Mám největší obavu, že to byl jen trik na opoziční zastupitele. Dnes koalice neměla většinu, příště již ji mít může a odhlasuje si vše, jak chce. Nebylo by to poprvé.

V hodnocení práce rady nás pan starosta informoval o zpoždění práce na Humanizaci centra města. Já jsem je u této informace požádal o řešení přístupu na poštu ze strany Masarykovy třídy. Pořád si myslím, že když se bude chtít tak se to podaří a lidi budou spokojenější.

Mgr. Miroslav Chlubna 23. září 2017

Odkaz na Hokej.cz: HC Orlova

Třiadvacáté

z IP 109.231.140.*** | 27.9.2017 15:56
Co se týče FV, tak podle stávajícího jednacího řádu má KV a FV mít min. 5 členů.Myslíte, že na příštím říjnovém ZM bude schválena úprava FV-3 členy, KV - 5 členů? Pro zajímavost Bohumín má 11 členů u FV a KV. Havířov a Karviná 9 členů resp. 7 členů. 3 členy  FV může mít tak obec do 1000 obyv. Je vidět, že vedení města nemá zájem na provádění fin. kontrol a proto ta snaha snížit počet členů na 3.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se