Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


Únorové zastupitelstvo

Tohoto zastupitelstva jsem se zúčastnil jen do 11:20 hod. Pak jsem odjel připravovat budoucí maturanty na zkoušku z dospělosti.

Komentovat budu celé jednání, o jeho průběhu mě informovali kolegové.

Prvním bodem jednání byla pravidla (směrnice) k odpuštění dluhu, nebo jeho části. Vlastně se dala na papír nepsaná dohoda, že dlužník musí uhradit celý dluh a polovinu úroků, následně druhá polovina mu může být odpuštěna. Připomínkovali jsme, že nám tam chybí možnost, že budeme moci odpustit dluh z úroků i dříve než bude splacena polovina té částky. Byli jsme ubezpečeni, že pořád o tomto rozhoduje zastupitelstvo.

Následně jsme neodpustili ani část dluhů z úroků. Paní splatila dluh, z úroků nic a chtěla, abychom jí ty úroky celé odpustili.

Schválila se dotace soukromým mateřským školkám i ZUŠ J.R. Míši.

Žádost pořadatelů Grácie (cyklistický závod žen), byla stažena před jednáním zastupitelstva na žádost pořadatelů. Zjišťoval jsem, proč se tak stalo. Bylo mi sděleno, že kraj neschválil dotaci a jak jsem tady již v minulosti psal, v kraji, kde chybí velcí donátoři, to bez veřejných peněz nejde. Sice se naskytla ještě jedna možnost, jak to udělat, jenže pořadatelé nemají moc času. Prostě se povedlo to, co někteří lidé chtějí již několik let. Nelze dotovat něco, kde si údajně dělají PR dva komunisté. To, že se tím zničí prestižní závod, který je světově uznávám, je vedlejší. Prostě vítězství je naše, ať to stojí, co to stojí.

Změny územního plánu byly odloženy do doby, než bude předložena zpráva o uplatňování územního plánu.

Podpora domovním ČOV, zatím nebude. Chyběl jeden hlas. Co jsem nepochopil je, že komunisté dali protinávrh, aby se to schválilo a jeden jejich člen se zdržel.

Následovala desetiminutová přestávka, která byla stanovena na patnáct minut a jednat jsme začali po necelých pětadvaceti minutách. Přestávku jsem využil k jednání s úředníky. Hlavním bodem bylo, jestli vážně nejde udělat schody k poště. Přišel jsem i s alternativním řešením. Jít s chodníkem kolem stěny úřadu z ulice Osvobození a pak k tomu podloubí a jsme kousek od pošty. Když už došly argumenty ve stylu proč to nejde, přišla otázka, která mi vyrazila dech. „Proč bychom to dělali?“ zeptal se mě úředník. Stroze jsem poznamenal, že pro lidi a pak jsem šel pryč. Vždycky se snažím najít důvod, aby to šlo . Toto jsem nečekal. Připomnělo mi to jednání s manažery na SMO, vždy našli haldu důvodů, proč to nelze, žádný, proč by to šlo.

Vyhláška o odpadech. Jeden z bodů, u kterého se nejvíc diskutovalo. Nelíbilo se nám, že poplatek je splatný jednorázově a to nejpozději k 31. květnu daného roku. Prý by se to dotklo jen lidí, kteří platí odpady složenkou. Chtěli jsme zrušit slovo jednorázově, někteří odpady platí přes SIPO, jiní převodem z účtu po částech apod. Neplatí to jednorázově, mají platbu rozloženou na více plateb. Také jsme navrhovali, aby město více využívalo elektronickou komunikaci. Mohu přeci napsat lidem e-mail. Příjemce mi potvrdí přečtení a já jsem ušetřil peníze za poštovné a za tisk složenky. Mně se tady nelíbilo to, že mají být oproštění od poplatku děti do jednoho roku věku. Když to loni navrhovali komunisté, bylo to populistické. Teď, když to navrhuje koalice, tak je to v pořádku. Nic nemám proti tomuto, chybí mi však diskuze na toto téma a to i s občany. Chcete snížení ceny za odpad, nebo má být sleva na děti, či mají mít slevu důchodci apod. Ušetříme prý docela dost peněz a kromě slevy pro děti, chceme částku, kterou takto ušetříme využít na návrh nového loga města.

Po tomto bodu následovala diskuze. Protože jsem věděl, že budu odcházet, tak jsem si zde dovolil zkritizovat odpovědi na interpelace. Rada města v mnohém odpovídá na něco jiného, než se ptám. Však si nebudou komplikovat život. Více naleznete v článku Interpelace.

Prodej základní školy Polní, bývalé zvláštní školy se neuskuteční, firma REHA ztratila důvěru některých zastupitelů, Kompakta je v Orlové profláknutá, jen díky její nečinnosti se bourala bývalá kotelna a nikdo jiný s dobrou kupní cenou se nepřihlásil.

Výbory. Tak jsme zrušili výbor pro národnostní menšiny na návrh paní předsedkyně. Jediné, co mi vadilo, že napsala, že jí zastupitelstvo uložilo předložit zprávu. Pořád nechápe, že to je úkol, který vychází z jednacího řádu výborů a zákona o obcích. Tvrdila, že jsou zápisy z jednání na webu města. Jenže to není zpráva o činnosti, která se předkládá zastupitelům.

Podobné to bylo i u osadního výboru Zimný důl Lazy. Zde jsem již chyběl, ale zprávu, kterou předložili zastupitelům, bych nazval cárem papíru bez podpisu, bez úpravy. Prostě někdo okopíroval e-mail. Z mého pohledu pohrdání zastupitelstvem. Takto probíhala diskuze. Vše máte na webu, kdo chce najde apod. To tvrdil předseda výboru. Neví co je jednací řád. Nikdo ze zastupitelů nenašel tu odvahu říci, navrhuji zrušit osadní výbor, nebo odvolat členy a předsedu. Jsme si zanadávali a kára pojede nezměněná dál.

Mělo to i pozitivum. Zastupitelé měli možnost se seznámit s panem Otaševičem, předsedou výboru. Bylo to poprvé v tomto volebním období, co se mezi nás stavil.

Do kontrolního výboru byl dovolen jako člen p. Macurák. Do finančního výboru byl na náš návrh dovolen pan Sliwka.

I zde to bylo úsměvné, neb pan starosta do finančního výboru navrhoval pana Cigánka, který to odmítnul s dovětkem, že z tohoto výboru před časem rezignoval.

Povedlo se nám prosadit návrh usnesení k SMO. Budou nás stejně jako doposud informovat ústně o probíhajících soudních sporech a jednou ročně písemně, vždy na červnovém jednaní zastupitelstvao všech opatřeních vzešlých z připomínek auditu. Budou tedy rozebírat to, co audit kritizoval u minulého vedení a jak se s tím poprali.

Zde si můžete připomenout závěry z auditu: Zavery-auditu-smo .

Mgr. Miroslav Chlubna
23. února 2017

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se