Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 396
  2. Ne 465


Můžeme zlepšit čistotu ovzduší v Orlové?

V úvodu musím poděkovat Orlovákům za ohlasy na můj poslední příspěvek v ON/1/ zaměřený na posouzení kvality života obyvatel Velkého Meziříčí (VM). Orlovští zejména kvitovali s povděkem provedení ankety, jakdalece jsou obyvateléVMšťastní. Kladli otázku, proč něco podobného neprovedla i Orlová?

Pozoruhodný byl i názor, že v kvalitě životního prostředí, kde se obyvatelé VM cítí nejšťastnější, by byl v Orlovéasi velký problém!

Je zbytečné opakovat, že situace v čistotě ovzduší v Orlovédlouhodobě není dobrá.  Významný vliv u nás má sousední Polsko (P). Tam jsou limity znečištění překračovány oproti ČR často i několikanásobně. Následkem je, že Poláci stonali neuvěřitelných 11 až 23 dnů za rok oproti  4 až 6 dnům v Evropské unii (EU)! Poláci se také dožívají o 4,5 roku kratšího věkuvůči EU /2/. Výjimka na limity znečištění ovzduší, kterou mělo P od EU, nyní končí! Ale i kdyby se zlepšování ovzduší P intensivně věnovalo a mělo na všechna nezbytná opatření potřebné finance,tak na zásadní zlepšení se naší sousedé dostanou během řady roků!

Co tedy dělat v Orlové? Okolní průmyslové podniky skutečně již velké rezervy ve zlepšování čistoty ovzduší nemají. Jisté (malé) možnosti jsou ve vytápění rodinných domků a automobilové dopravě.  Pokud se týká veřejné zeleně, tak to je jedna z mála oblastí, na kterou můžeme být v Orlové patřičně hrdi! Tam nic zásadního nenaděláme!

Tedy babo raď!

Je obecně známo, že s kvalitou ovzduší zápasí snad všechna velká města světa. To možná vedlo k netradičnímuřešení, které je zavedeno v Berlíně, Oslu, Paříži, Honkongu nebo Londýně. Jedná se o lavičky s mechem a rostlinami. Tedy o hybrid mezi lavičkou, filtrem a zařízením, které sleduje okolní prostředí /3/. Rostlinya mech nasávají nečistoty a vzduch prý vyčistí stejně účinně jako neuvěřitelných 275 stromů! Tím se myslí vzrostlé stromy! Samozřejmě, že toto řešení zcela jistě nebude levné! Ale uvědomme si, že obyvatelé Orlové jsou a v blízké budoucnosti budou nadále ovlivňování znečištěným ovzduším z P! A to působí na jejich zdravotní stav a zcela jistě také na snížení střední doby života! Tedy nejcennější hodnotu každého člověka!

Ekologická „účinnost laviček“ se dokládá na plnění nově stanoveného limitu nepřekročení výskytu nebezpečných kysličníků dusíkuv ovzduší během roku více než osmnáctkrát.  Londýnu se to „povedlo“ už za první měsíc roku 2018!

I když publikované řešení jistě nebude žádný „zázrak“, neměli bychom uplatnění tohoto námětuv Orlové alespoň prošetřit?

Doc. Ing. Václav Kafka, CSc.
6.května 2018

Literatura:

/1/ Kafka V.: Jsou občané Orlové šťastní?, ON č. 7, 2018,

/2/ Na nemocenské  byli Poláci rekordních 229 mil. dnů, Právo, 24.4.2018 s. 14,

/3/ Lavička nasává nečistoty, Víkend,s.3, příloha Práva, 13.4.2018.

Můžeme zlepšit čistotu ovzduší v Orlové?

z IP 91.103.167.*** | 13.5.2018 06:44
A kdo ty lavičky bude hlídat pane docente. Tady nejsme v Berlíně, Oslu, Paříži, Honkongu nebo Londýně, ale v Orlové! Podívejme se jak vypadají lavičky , koše ad. v lesoparku. Vše nové a už poničené.To by u každé takové lavičky museli policajti stát čestnou stráž a na místě se i střídat, jinak... . Naší lidé ještě nejsou zatím dostatečně vychovaní a připraveni na něco takového.
z IP 2408:8248:3c80:*** | http://www.8eqraqzg.com/ | 20.1.2019 19:30
<a href="http://www.eqjryy86.com/nike-basketbtout-or-rose-obuvb">nike basketbtout or rose</a> <a href="http://www.ns540sal.com/nike-free-flyknit-5.0-argento-nero-scarpec">nike free flyknit 5.0 argento nero</a> <a href="http://www.9zoqzpyg.com/nike-kyrie-1-svart-gr%C3%B8nn-schuhef">nike kyrie 1 svart gr酶nn</a> <a href="http://www.cbz431nj.com/nike-free-3.0-v4-orange-dam%C3%A4nner-hack-scarpeb">nike free 3.0 v4 orange dam盲nner hack</a> <a href="http://www.em864ynh.com/air-jordan-4-university-r%C3%B8d-xp-schuhee">air jordan 4 university r酶d xp</a> <a href="http://www.640q0gnd.com/nike-hypervenom-bleu-and-argent-butyf">nike hypervenom bleu and argent</a>
8eqraqzg www.8eqraqzg.com/

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se