Hledat

Najdete u nás


Novinky

Toplist

TOPlist

Těšíte se na Ježíška?

  1. Ano 355
  2. Ne 418


ZMĚNY VE VEDENI ORLOVÉ ANEB UMĚNÍ MOŽNÉHO

Chceme-li se pokusit posoudit současné změny ve vedení města musíme se asi vrátit k vzniku minulé koalice po komunálních volbách v listopadu 2010. Nabídnuté místo ve „vládnoucí“ koalici jsme podmínili podpisem koaliční smlouvy, do které jsme vložili naše představy o vývoji města. Ta byla bez zvláštních problémů podepsána. Když se na ni podíváme nyní (web NEZ a patrně i web města) tak ji můžeme hodnotit v zásadě v souladu se současnými záměry.

Když se po půl roce vedení města začalo zcela zásadně odklánět od jejího plnění (nedošlo kupříkladu k vyhlášení výběrového řízení na Hotel Sport) tak nám nezbývalo nic jiného z koalice odejít. Předtím jsme požádali volební klub KSČM, aby se k nám připojil a z koalice také vystoupil. Věděli jsme dobře, že dva odstoupivší zastupitelé NEZ se lehce nahradí. To se také záhy stalo. Ale odchod sedmi ­(KSČM) + dvou (NEZ) zastupitelů - to se pak koalice rozpadá. I když komunisté byli s námi zajedno v tom, že skutečně došlo k vážnému porušení koaliční smlouvy, tak náš návrh na vystoupení z koalice neakceptovali. Úvahy co by bylo kdyby ……v hodnocení minulosti neplatí.

Nespokojenost občanů s vývojem v Orlové stoupala a v letošním roce při zahraniční dovolené minulého starosty čtyři radní za KSČM a dva mladí radní za ČSSD prosadili odvolání ing. Roika z vedení SMO,m.a.s. Současně se zasadili o provedení auditu SMO pražským týmem, který měl zkušenosti s posuzování S karet v hlavním městě ČR. Za to si jednoznačně zaslouží tito radní ocenění. Lze říci, že tato událost odstartovala další vývoj.

Bylo však zřejmé, že další změny v Orlové nejsou možné pod vedením tehdejšího starosty a v zásadě s celým minulým vedením. A KSČM (byť se velice odvážně zasloužila o změny v SMO) se nechtěla v odvolání těchto persón angažovat. „Počkejme do komunálních voleb, jsou za dveřmi“! K jejich odvolání přesto došlo a stejně tak k navolení nové rady města. Můžeme být více nebo méně spokojeni s tím nebo oním zastupitelem, který v nové radě sedí. Bylo to jednoznačně „umění možného“. Opět je zbytečné diskutovat co by se stalo, kdyby KSČM se zachovala jinak.

My NEZÁVISLÍ bychom mohli spokojeně volat „na naše slova došlo, kdyby jste nám půl roku po volbách naslouchali tak…..“. Tato i když jistě pravdivá hodnocení k ničemu nevedou. Každý ze zastupitelů města neseme na současném stavu svůj díl viny. Není vhodné obviňovat toho nebo onoho, že „tam“ dříve byl atd….. To situaci nezmění. Musíme se dívat dopředu!

Před námi nyní v prvé řadě stojí, aby totálně špatné řízení v SMO bylo co nejdříve napraveno. A samozřejmě, aby forenzním auditem bylo prověřeno hospodaření snad všech orgánů města.  To není věc projevení nedůvěry vůči pracovníkům města a jejich vedoucím. Jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich dělá svou práci dobře. Nicméně je třeba při této změně  zásadně posoudit „cizíma očima“, zda námi nasazené standardy jak v řešení problémů města tak v jeho hospodaření jsou nastaveny dobře.

Jako druhý úkol musí být provedení takových opatření, která by do budoucna zabránila, aby se situace v Orlové musela řešit radikální změnou vedení uprostřed volebního období. To znamená v prvé řadě prosazení naprosté transparentnosti všech kroků provedených vedením a jeho orgány. Zveřejňování maximálního množství informací o hospodaření ve všech dostupných médiích a zejména na webových stránkách. Dále prosazení naprosto svobodného vyjádření v městských sdělovacích prostředcích pro kohokoli, atd.  Musíme se pokusit přitáhnout k řešení věcí veřejných naše občany. Jejich nezájem (a do značné míry se jim nedivme) je velký. Kupříkladu Brtnice (kam s paní často jezdíme), která má 2500 obyvatel, navštěvuje zasedání zastupitelstva běžně 30 občanů. V Orlové je to vyjimka.

A teprve na třetím místě bude vyvození ze současné situace osobní zodpovědnosti. Ale to by mělo být na jiných orgánech (auditoři, kontrolní orgány a orgány činné v trestním řízení). V této oblasti zejména my zastupitelé bychom měli být spíše zdrženliví. Uvědomme si, jakou pozitivní  úlohu nyní sehráli někteří z nás, kteří byli dříve třeba i v orgánech SMO. A bez jejich pomoci by dnes setrvával minulý stav.

Doc. Ing.Václav Kafka, CSc.
30. července 2013

ZMĚNY VE VEDENI ORLOVÉ ANEB UMĚNÍ MOŽNÉHO

z IP 90.176.44.*** | 31.7.2013 14:29
Dobrý den  je třeba u vedoucích pracovníků všech odborů provádět po určitých létech obnovu jejich postů. U ředitelů škol už to jde.. Držím pěsti v boji pro dobro Orlové  zejména občanů.
z IP 77.93.216.*** | 1.8.2013 05:26
vyvozená osobní zodpovědnost bude. Tomu už nikdo nezabrání. Hlavně v tresněprávní rovině. Pomalu ale jistě se začne policie z úřední povinnosti zajímat o všechny. A je jedno, jakou pozitivní roli sehráli "někteří z vás". Taky půjdou. Nevím jestli vám změny stály za to. Některým určitě ne, i když si myslí,že jsou z toho venku. A ČSSD? NO COMMENT.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se